Ceny starých bytov klesajú! (vývoj cien)


 

„Potenciálni kupci budú ešte chvíľu vyčkávať, kým ceny nepadnú na pomyselné dno. Predávajúci by si mali uvedomiť, že ak chcú predať, musia byt oceniť reálne, tak, aby jeho stav, vek, kvalita a lokalita zodpovedali cene,“ myslí si Veronika Komorníková, šéfredaktorka časopisu Kompletný TRH Nehnuteľností.


Poklesli ceny starších nehnuteľností v Bratislave za posledne obdobie? Aké konkrétne byty a v ktorej lokalite? O koľko poklesli ceny?

Cena starých bytov v Starom Meste je najustálenejšia a drží sa v cenovom pásme medzi 70-85 tis. Sk/m2 v závislosti od atraktivity a kvality bytu. Ceny novostavieb sa držia okolo 90-130 tis. Sk/m2 v lokalitách okolo Slavína a Horského parku.

Staré byty v II. bratislavskom okrese od januára v podstate neprekročili cenu 65 tis. Sk/m2 a od júna pozorujeme postupný pokles ceny na cca 60 tis. Sk/m2.

Ceny starých bytov sa v III. mestskej časti držia v rozmedzí 65-75 tis. Sk/m2 v Novom Meste a 55-65 tis. Sk/m2 v častiach Rača a Vajnory. Priemerná cena v III. bratislavskom okrese sa preto drží úrovne okolo 64-65 tis. Sk/m2. Napriek tomu od januára ceny starých bytov v priemere klesli o skoro 8 tis. Sk/m2.

Staré byty v IV. bratislavskom okrese majú mierny pokles, keď od januára do apríla stúpli cca o 4 tis. Sk/m2, ale následne poklesli až o 7-8 tis. Sk/m2 a v súčasnosti sa nachádzajú na úrovni cca 55-56 tis. Sk/m2.

Ceny starých bytov v V. okrese po približne 6 mesačnej dobe, kedy si udržali cenu okolo 65-60 tis. Sk/m2, zažívajú rýchlejší pokles ceny ako v iných mestských častiach a v súčasnosti sa cena starších bytov hýbe na úrovni 53 tis. Sk/m2.

Najlacnejšie byty sú v súčasnosti staré byty v V. okrese, za nimi nasleduje IV. okres a II. okres. Ceny novostavieb v V. okrese sú dokonca lacnejšie ako staré byty v III. a I. okrese.

Grafy 01 - 30 na konci rozhovoru


Aké sú dôvody poklesu?

Dôvod poklesu cien starých bytov je jednoduchý. Na začiatku boli ceny starých bytov umelo navyšované lokálne, najmä kvôli zvýšeniu predaja okolitých novostavieb. Neskôr sa majitelia starých bytov neodborne rozhodli, že „keď sa tu predáva nejaký byt za xy Sk za m2" aj jeho byt má takú istú cenu, nepozerajúc sa pritom na kvalitu, stav, prípadne vek bytu. V podstate sa spustila lavína, ktorú zastavilo až vyčerpanie možností dopytu a v súčasnosti ponuka vysoko prevyšuje dopyt.

Predávajúci si musia v súčasnosti uvedomiť, že ak chcú skutočne niečo predať, musia naceniť byt reálne, t.j. tak aby jeho stav, vek, kvalita a lokalita bytu zodpovedala cene. A to chvíľku potrvá.


Keď ceny poklesli znamená to, že sa byt predá rýchlejšie?

Nemyslím si, že napriek tomu, že všeobecne ponukové ceny klesli, začnú sa byty rýchlejšie predávať.

Zvyšok potencionálnych kupcov bude ešte chvíľu vyčkávať, kým ceny nepadnú na pomyselné dno, a tam sa ešte stále ponukové ceny starých bytov nedostali.

Byt sa najrýchlejšie predá, keď má nielen výhodnú cenu, ale zároveň nemá nejaké ale..., vždy je pre predávajúceho výhodnejšie vyložiť karty na stôl a informovať potencionálneho záujemcu o všetkých nevýhodách, inak sa môže stať, že kupca bude požadovať ďalšiu zľavu.



GRAFY:


Graf 01 - 03: Priemerné ceny bytov v I., II. a III. bratislavskom okrese;



Graf 04 - 05: Priemerné ceny bytov v IV. a V. bratislavskom okrese;



Graf 06: Priemerné ceny bytov v Bratislave;



Graf 07 - 09: Priemerné ceny garsóniek až 1,5 izbových bytov v I., II. a III. bratislavskom okrese;



Graf 10 - 11: Priemerné ceny garsóniek až 1,5 izbových bytov v IV. a V. bratislavskom okrese;



Graf 12: Priemerné ceny garsóniek až 1,5 izbových bytov v Bratislave;



Graf 13 - 15: Priemerné ceny 2 izbových až 2,5 izbových bytov v I., II. a III. bratislavskom okrese;



Graf 16 - 17: Priemerné ceny 2 izbových až 2,5 izbových bytov v IV.a V. bratislavskom okrese;



Graf 18: Priemerné ceny 2 izbových až 2,5 izbových bytov v Bratislave;



Graf 19 - 21: Priemerné ceny 3 izbových až 3,5 izbových bytov v I., II. a III. bratislavskom okrese;



Graf 22 - 23: Priemerné ceny 3 izbových až 3,5 izbových bytov v IV.a V. bratislavskom okrese;



Graf 24: Priemerné ceny 3 izbových až 3,5 izbových bytov v Bratislave;



Graf 25 - 27: Priemerné ceny 4 izbových a viac izbových bytov v I., II. a III. bratislavskom okrese;



Graf 28 - 29: Priemerné ceny 4 izbových a viac izbových bytov v IV.a V. bratislavskom okrese;



Graf 30: Priemerné ceny 4 izbových a viac izbových bytov v Bratislave.

 


Pozri: Nový Čas, 10.10.2008, autor: Júlia Mikolášiková
http://www.cas.sk/clanok/91626/ceny-starych-bytov-klesaju.html


 

 

Späť

Výber pozemku – list vlastníctva

Dostupnosť pozemkovAko hľadať ten pravý pozemok?Čo všetko treba nechať na odborníkov?List vlastníctvaČo musí správa katastra dodržiavať pri vydaní listu vlastníctvaČo všetko obsahuje list vlastníctvaČo všetko ešte nájdete v liste vlastníctvaČo nie je v liste vlastníctva a malo by sa tam nachádzať? V tomto čísle sa budeme opäť venovať pozemkom a ich špecifikám, sústredíme sa však na niektoré jednotlivosti, ktorým sme sa v minulých číslach nevenovali, alebo venovali iba povrchne. Zhromaždili sme pre vás najmä poznatky o liste vlastníctva. ..

Kancelárske priestory

Kancelárske priestory sú pre väčšinu z nás miestom, kde trávime podstatnú časť dňa. Za dlhé roky prešli kancelárie a ich vybavenie značným vývojom. Od staručkých zastrčených miestností s písacím strojom a zatuchnutým popolníkom, až po moderný open space s klimatizáciou a mierne hučiacimi monitormi z počítačov. Aké sú hlavné trendy v tejto oblasti, si povieme v nasledujúcich riadkoch. Od parkiet až po open space Už dávno sú preč časy, keď kanceláriám na Slovensku dominovali dve veci, po prvé to boli elektrické rýchlovariče na kávu a praskajúce..

Ochrana pred vlhkosťou v nehnuteľnostiach

Mať strechu nad hlavou a nohy v teple a suchu. Často obyčajné želanie mnohých ľudí, ktorí túžia po bežných veciach. Ale mnohokrát väčším problémom pri tomto želaní nebýva ani tak postaranie sa o vlastný príbytok, ale skôr udržanie sucha vo vlastnom príbytku. Zatekajúce a plesnivé steny mátajú totiž nejedného majiteľa rodinného domu či bytu aj v dnešnej dobe. Mnohokrát si preto dávame pri pohľade na takto prikrášlenú stenu otázku: „Kde sa vlastne stala chyba?"S vlhkosťou stien a plesňou sa stretávame pri veľkom množstve nehnuteľností. Bohužiaľ..

Dedenie a prechod nájmu družstevného bytu

“Členstvo v stavebnom bytovom družstve a právo užívať byt môže prejsť smrťou užívateľa družstevného bytu, ktorý nebol v spoločnom užívaní manželov (§ 172 ods. 2 O.z.), len na jedného dediča poručiteľa, ktorému pripadol členský podiel, alebo na dvoch dedičov, ak sú manželmi” (§ 172 ods. 2 OZ.) “V konaní o dedičstve je v takom prípade rozhodnutím podľa ustanovenia § 39 Not.por. riešené, kto z dedičov nadobúda členský podiel poručiteľa v stavebnom bytovom družstve, prípadne ako sa dedičia vyporiadajú ohľadne náhrady zostatkovej hodnoty..

Rodinný spor o dedičstvo - kto dedí a kto nie

Rád by som sa spýtal na možnosť riešenia ohľadne spôsobu vysporiadania nehnuteľného majetku po mojom staršom bratovi, ktorý pred nedávnom zomrel. Jedná sa o rodinný dom s pozemkom. Malý podiel pozemku nadobudol môj starší brat dedením od našej tety ešte predtým, ako sa oženil. Manželstvo bolo bezdetné a v úradných listinách je brat vedený ako jediný majiteľ. Vysporiadanie medzi mnou a mojou sestrou je možné len predajom nehnuteľnosti, na čom sme sa aj dohodli. V prípade, ak by túto nehnuteľnosť dedila aj vdovy po bratovi, predaj nehnuteľnosti by sa skomplikoval..

Bezdôvodné obohatenie musí byť vydané

Pred niekoľkými rokmi bolo založené spoločenstvo vlastníkov bytov, ktoré zahŕňa niekoľko domov na našej ulici. Toto spoločenstvo uzavrelo za účelom výkonu správy mandátnu zmluvu so správcovskou spoločnosťou, ide o spol. s.r.o. Po asi troch rokoch nastali problémy spojené s fakturáciou a s neprehľadným zvyšovaním poplatkov za výkon správy. Nepomohli ani osobné rokovania, ani písomné urgencie, nič. Podstata veci tkvie v tom, že nám ako spoločenstvu vlastníkov sú účtované poplatky, s ktorými nesúhlasilo naše valné zhromaždenie a naviac, správcovská spoločnosť..

Kúpa nehnutelnosti zaťaženej vecným bremenom alebo záložným právom na nehnuteľnosti?

Pred samotnou kúpou zaťaženej nehnutelnosti je vhodné, aby si kupujúci v prvom rade jasne ozrejmil, či skutočne chce nadobudnúť nehnuteľnosť s ťarchou alebo nezaťaženú nehnuteľnosť. Jeho postup závisí od toho, či nehnuteľnosť je nadobúdaná priamo konaním kupujúceho alebo cez sprostredkovateľa - realitnú kanceláriu. Kupujúci by si mal vyžiadať relevantné a najmä aktuálne doklady ohľadne predmetnej nehnuteľnosti, napr. originál  listu vlastníctva. Na liste vlastníctva, ktorý môže získať od predávajúceho, od realitnej kancelárie..

Poistenie domácnosti a zodpovednost Poistenie domácnosti a zodpovednost

Pýtali ste sa niekedy sami seba, prečo by ste si mali vybavovať niečo ako poistenie domácnosti, alebo poistenie zodpovednosti keď už aj tak platíte za poistenie nehnuteľnosti a nechcete utrácať ďalších pár eur za mesiac, ktoré by ste si mohli ušetriť na krásny nový gauč, alebo na nový koberec ktorý ste videli v obchode? Treba si ozrejmiť predovšetkým, čo všetko zahŕňa poistenie nehnuteľnosti. Predstavte si, že Váš domov by niekto vzal, otočil ho strechou dolu, a začal by s ním triasť. Vaše veci, nábytok, oblečenie, knihy.... začali..

Dom na predaj


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.