Exekučný predaj nehnuteľnosti v dražbe I.
S priateľom sme sa rozhodli kúpiť rodinný dom s tým, že polovica bude napísaná na neho a druhá polovica na mňa. Moja otázka znie, v prípade, že by priateľ ako živnostník skrachoval, môžem prísť v exekútorskej dražbe o svoju časť domu ? Ako to právne ošetriť a ako prebieha taký exekučný predaj? Ďakujem za odpoveď.
Oľga M., Kremnica
Partneri nie sú manželmi
Je dôležité uvedomiť si, že partnerstvo resp. partnerské spolužitie nemá oporu v zákonných ustanoveniach zákona o rodine - nie je rovnocenné manželskému zväzku. Môžete síce viesť spoločnú domácnosť, starať s a jeden o druhého, avšak v skutočnosti budete vystupovať ako dve samostatné jednotky. Z toho vyplýva, že ak nadobudnete nehnuteľnosť - vo vašom prípade rodinný dom - bude opatriť vám obom a to každému v pomere ½ a ½, prípadne v pomere, na akom sa dohodnete. Nemôže teda medzi vami vzniknúť bezpodielové spoluvlastníctvo manželov, len podielové spoluvlastníctvo podľa § 137 a nasl. Občianskeho zákonníka.
Manželstvo a podnikanie
Pokiaľ by jeden z manželov získal oprávnenie na podnikanie, druhý z manželov je oprávnený podľa § 148a Občianskeho zákonníka podať na súd návrh na zrušenie bezpodielového spoluvlastníctva manželov z dôvodu podnikania jedného z nich. Ak by k tomu nedošlo, všetok majetok patriaci do BSM by mohol byť použitý na podnikateľské účely, a naopak, mohol by byť postihnutý pri uspokojovaní pohľadávok veriteľov manžela - podnikateľa. Keďže váš rodinný dom bude patriť do podielového spoluvlastníctva vás a vášho priateľa, je možné - nakoľko s podnikaním súvisí podnikateľské riziko - že pohľadávka veriteľa vášho partnera, môže byť pri výkone rozhodnutia uspokojená i z vašej polovice rodinného domu. Ide síce medzi právnikmi o dosť polemizovanú otázku, či je správne postihovať v rámci výkonu exekúcie v prípade spoluvlastníctva aj podiely ostatných spoluvlastníkov, ktorí nevstupujú v exekúcii ako povinné subjekty.
Podmienky exekučnej dražby nehnuteľnosti
K exekúcii predajom nehnuteľnosti možno pristúpiť, ak pohľadávku veriteľa - oprávneného nemožno uspokojiť iným spôsobmi uvedenými v Exekučnom poriadku, ďalej ak nehnuteľnosť patrí povinnej osobe a (dlžníkovi) a ak oprávnený s exekúciou predajom nehnuteľnosti povinného súhlasí. Exekúciu predajom nehnuteľnosti nemožno vykonať, ak je povinnému v konaní o určenie vlastníctva vykonateľným predbežným opatrením uložená povinnosť zdržať sa prevodu vlastníckeho práva k nej. Oprávnený môže svoj súhlas s predajom nehnuteľnosti odvolať alebo podať návrh na zastavenie exekúcie len do uverejnenia dražobnej vyhlášky. Exekútor poverený vykonaním exekúcie upovedomí oprávneného i povinného o začatí exekúcie predajom nehnuteľnosti a označí nehnuteľnosť, ktorej sa exekúcia týka a zakáže povinnému, aby nehnuteľnosť previedol na niekoho iného alebo aby ju zaťažil.
Exekúcia sa vykoná dražbou, pričom ju vykoná exekútor, ktorý vydá exekučný príkaz na vykonanie exekúcie predajom nehnuteľnosti po uplynutí lehoty na vznesenie námietok proti exekúcii. Po vydaní exekučného príkazu exekútor zaobstará znalecký posudok na cenu nehnuteľnosti. Exekútor na žiadosť znalca poskytne súčinnosť potrebnú na vypracovanie posudku. O čase a mieste oceňovania nehnuteľnosti upovedomí oprávneného, povinného, spoluvlastníkov, ako aj osoby, pre ktoré viaznu na nehnuteľnosti iné závady, a okresný úrad, v ktorého obvode sa nehnuteľnosť nachádza. Znalecký posudok na cenu nehnuteľnosti exekútor doručí oprávnenému, povinnému, záložnému veriteľovi povinného a osobám, ktoré majú k nehnuteľnosti predkupné právo.
Termín dražby a najnižšie podanie
Termín dražby určuje exekútor dražobnou vyhláškou, ktorej náležitosti sú uvedené v § 140 ods. 2 Exekučného poriadku. Najnižšie podanie sa rovná všeobecnej hodnote určenej znaleckým posudkom zníženej o závady, ktoré vydražiteľ prevezme so započítaním na najvyššie podanie, a zvýšenej o hodnotu práv spojených s nehnuteľnosťou, ktoré vydražiteľ prevezme so započítaním na najvyššie podanie. Draží sa osobne alebo prostredníctvom zástupcu, ktorý musí preukázať právo zastupovať záujemcu verejnou alebo úradne overenou listinou. Keď sa dosiahne najvyššie podanie, exekútor určí lehotu, v akej je nevyhnutné ho zaplatiť. Ak vydražiteľ nezaplatí najvyššie podanie včas, exekútor vykoná opätovnú dražbu nehnuteľnosti. V prípade, že sa nehnuteľnosť na dražbe nepodarí predať do jedného roka od vydania exekučného príkazu, súd môže na návrh účastníka konania alebo exekútora exekúciu predajom tejto nehnuteľnosti zastaviť.
Pokračovanie článku - Exekučný predaj nehnuteľnosti v dražbe II
Svoje otázky adresujte na: lasak@defensa.sk