Rekonštrukcia kúpeľne

Častým problémom pri rekonštrukcii kúpeľne býva na samotnom začiatku odstraňovanie umakartu. Ak sa pri rekonštrukcii kúpeľne rozhodnete pre jeho likvidáciu, musíte sa najprv rozhodnúť o tom, či nová tvár kúpeľne bude kopírovať jej predošlý charakter, alebo sa pustíte do úplne novej vizáže vašej kúpeľne. Ak si vyberiete prvú možnosť, tak odstránením umakartových stien získate väčšiu výšku v miestnosti. Samotné odstránenie umakartových stien trvá len niekoľko hodín, takže z hľadiska úspory času by to nemal byť problém. Prvé komplikácie pri rekonštrukcii môžu nastať už pri odpojení inštalácií. Túto prácu by ste nemali vykonávať na vlastnú päsť a nechajte ju radšej pre odborníkov, aby sa vám „vlastná šikovnosť“ neskôr nevypomstila. Je to dôležite o to viac, lebo kúpeľňa je predsa len miestom, kde voda má hlavné slovo a jej kontakt s elektrinou má v každom prípade katastrofávne následky.

Pri samotnej rekonštrukcii však nemusíte meniť rozvody za každú cenu. Ak sú rozvody či vodoinštalácia v poriadku, vašu rekonštrukciu kúpeľne to finančne odľahčí a navyše ju dokážete zvládnuť aj svojpomocne. Táto možnosť je ale málo pravdepodobná ak chcete robiť zmeny v „paneláku“ ktorého výstavba začala niekedy v sedemdesiatych rokoch. Takže ak je vaším cieľom riadna rekoštrukcia s novými rozmermi a novou dispozíciou, prenechajte túto činnosť odborníkov vdanej oblasti. Obidve cesty v rekonštrukcii majú na svojom začiatku jednú spoločnú vec. Musíte o svojich úmysloch v prerábaní informovať stavebný úrad.

Zavolajte si odborníkov

Ak si zvolíte rekonštrukciu, ktorej výsledkom bude dispozične iná kúpeľňa, nevyhnetete sa zásahu do stien. Táto práca je dosť náročná a vyžaduje si odborníkov. Neodborný zásah totiž môže narušiť celú statiku. Samotná likvidácia steny, pomocou ktorej sa zmení tvar kúpeľne nie je lacná záležitosť. Pri vašich predstavách o prestavbe kúpeľne sa môže stať aj to, že ju budete musieť nahradiť inou nosnou konštrukciou. Medzi takéto možnosti patrí osadenie priestoru nenápadnými oceľovými stĺpmi. Každopádne po odstránení umakartovej konštrukcie sa musia všetky plochy dokonale vyčistiť a vymeria sa priestor pre nový tvar kúpeľne. Pracovníci firmy ktorú si na tieto práce objednáte, vám nový priestor označia vodorovnými a zvislými bodmi, ktoré prepoja drevenými lištami. Následne ich ukotvia zápustkami a prilepia polyuretánovým stavebným lepidlom k nosným stenám, presne podľa vopred pripraveného nákresu konštrukcie kotviacich líšt. Ich upevnením k stenám tak vzniká základný obrys nového tvaru kúpeľne.

Po samotnom nanesení polyuretánového lepidla na kotviacu lištu sa začnú rozmiestňovať stenové elementy. Samotné nové stenové panely sa do nosných stien vkladajú tak, že kotviaca lišta musí zapadnúť medzi prisahy dosiek na spodnej strane panela. Panel sa napokon k stene dotlačí tak, aby bočné presahy steny zakryli kotviacu lištu. Takýmto spôsobom sa zakomponujú aj ďašie časti, ako je napr. zárubňa. Na rad potom prichádzajú rozvody elektrického vedenia, ktoré sa môžu do kúpelne inštalovať spoločne so stavbou základnej konštrukcie. Čo sa týka samotnej montáže elektrických rozvodov, aj tu platia určité nemenné pravidlá, aby bola montáž naozaj kvalitná. Takéto rozvody sa musia realizovať iba z káblov určených na drevostavby s požiarným vyhotovením. Teoreticky by sa dalo povedať že v prípade prestavby kúpeľne sa dá pohnúť takmer so všetkým, no nie je tomu celkom tak. Určite sa nedá zmeniť napr. poloha stupačiek, teda zvislých rozvodov. Na ňu je pevne viazané umiestnenie záchodovej misy. Aj jej vzdialenosť je ohraničené, keďže sa musí dodržať potrebný spád odpadového potrubia.

Použitie materiálu

Tehla je síce najleepší stavebný materiál, ale na stavbu kúpelne v panelovom dome sa nehodí, pretože sú ťažké. Celkovo stavanie stien mokrou cestou je v takýchto priestoroch náročné. Predstava akosi miešate maltu na chodbe vášho bytu vás aj od rekonštrukčných prác niekedy aj odradí. Preto sa pri stavbe kúpelne radšej používa stavba tzv. suchou cestou. Najčastejšie používa v tomto prípade používa konštrukcia zo sadrokartónu alebo stavebnicový systém z hotových panelov sendvičového typu. Tieto materiály sú ľahké a pre kúpeľne, ktoré nebudú na pôvodnom mieste. Ich výhoda spočíva v tom, že zbytočne nezaťažujú stropnú konštrukciu. Náročnejšie sú na presné určenie, kde bude zavesená nejaká skrinka, polica či umývadlo, pretože v tých miestach sa musí vytvoriť nosná konštrukcia, na ktorú sa dajú upevniť ťažšie kusy. Ďalšou možnosťou je kombinácia murovanej a sadrokartónovej konštrukcie, napríklad priečka medzi kuchyňou a kúpeľňou môže byť murovaná, pretože na ňu pôjdu vrchné kuchynské skrinky, a ostatné priečky môžu byť so sadrokartónu.

Veľkosť kúpeľne

V prevažnej miere sa ľudia rozhodujú do „totálnej“ rekonštrukcie kúpeľne najmä preto, lebo im nevyhovuje jej veľkosť. Klasická kúpeľňa má našich končinách niečo cez 3 m2. Ak sme chceli mať v nej dostatočný priestro, mali by sme ju zväčšiť na 6 m2. Veď kto by nechcel mať v kúpelni pohodlnú vaňu, samostatný sprchovací kút, či dostatočnre veľké umývadlo.

Asi tým najväčším požieračom priestoru v kúpeľni je vaňa. Práve preto niektorí ľudia pri rekonštrukcii sa jej radšej vzdajú a nahradia ju iba sprchovacím kútom. Čo v prípade keď sa nechceme vzdať občasného leňošenia v teplej vode? Nuž vtedy je práca s priestorom trochu náročnejšia. Ak je kúpelňa malá, tak je potom vhodné prepojenie kúpeľne s WC.

Ale vráťme sa k samotnému umiestneniu vane. Niekedy pomôže, ak si vyberiete menší model vane, prípadne ak kratšiu vaňu inak umiestnite. Ak je napr. vaša kúpeľňa úzka, skúste vaňu umiestniť pri jej kratšej strane. Miestnosť takto dostane celkom iný „šmrnc“. Na trhu je aj nespočetné množstvo rôznych typov vaní tvarovaných tak, aby sa v nich mohol okúpať človek priemerného vzrastu, a zároveň aby sa na kúpeľni mohli otvoriť dvere bežných rozmerov.

Ak je vaša kúpeľňa naozaj malá, možno bude riešením, ak sa zrieknete kúpeľa. Na sprchovací kút alebo sprchovaciu kabínu treba podstatne menej miesta než na vaňu, a pritom je očista v nich iste praktickejšia a relax možno ešte príjemnejší než vo vani. Veď skúste si napr. porovnať obyčajnú vaňu s masážnym sprchovacím boxom, či panelom. Určite najmenej miesta zaberie polkruhový rohový sprchovací kút. Ak si ho pri rekonštrukcii zvolíte namiesto vane, ostane vám dostatok miesta napríklad aj na práčku.

Optické zväčšenie

Predstavte si situáciu že ste do kúpelne dostali naozaj všetko čo ste chceli ale predsa by ste v nej chceli maťpocit voľnosti. Tento chýbajúci pocit si môžete doplniť pomocou optiky. Asi najviac osvedčený zväčšovací prostriedok je veľké zrkadlo. Ak je dostatočne široké a zároveň včlenené bez rámu priamo do obkladu, optický klam budete mať priam dokonalý. Zrkadlo však môže byť dvojsečnou zbraňou. Znásobí totiž nie len priestor, ale aj všetky predmety a ozdoby. Ďalším osvedčeným trikom je na zväčšenie priestoru je sklo. Napr. tzv. mliečnym sklom môžete nahradiť všetky dvere, steny či zásteny. Je to ako keby ste si v kúpeľni zadovážili okno. Ak budú sklenené dvere posuvné, získate nielen efekt priestrannosti, ale aj naozajstný priestor navyše.V malej kúpeľni sú dôležitejšie než kdekoľvek inde farebnosť a členenie stien a podlahy. Dobrou voľbou v takomto prípade je svetlá farebnosť. Experimentovanie tu však nie na mieste, aspoň čo sa týka extravagantných vzorov s pestrými farbami. Opatrne treba narábať aj s formátom obkladov ktoré by nemali hýriť rôznymi vzormi. Takže asi najlepším radcom v tejto oblasti je striedmosť.

Prejsť dobrou rekoštrukciou kúpeľne nemusí byť až tak zapeklitá vec. Stačí len vedieť čo chcete a dohodnúť sa s odborníkmi. Samozrejme nezabudnite na porovnanie cien a kvality materálov, z ktorých budete vašu kúpeľňu rekonštruovať. Výsledkom bude pre vás dobrá nálada pri sprchovaní či ležaní vo vani a spokojný úsmev v zrkadle.

 

Späť

Vlastníctvo bytov a nebytových priestorov 1. časť

Existuje niekoľko práv a povinností, ktoré vyplývajú z toho, že ste vlastníkom bytu. Ovplyvňuje ich Zákon o vlastníctve bytov a nebytových priestorov. Tento zákon upravuje spôsob a podmienky nadobudnutia vlastníctva bytov a nebytových priestorov v bytovom dome, práva a povinnosti vlastníkov týchto bytových domov, práva a povinnosti vlastníkov bytov a nebytových priestorov, ich vzájomné vzťahy a práva k pozemku. V prvej časti článku sa budeme venovať všetkým základným informáciám, týkajúcich sa bytu, nebytového priestoru, ich súčastí a možností ich nadobúdania...

Ako zariadiť bývanie v hygge štýle? Ako zariadiť bývanie v hygge štýle?

Vnútorný pokoj, pocit pohody či absencia nervozity a stresu. Takto nejako vyzerá bezstarostný život, ktorý by ste možno radi viedli aj vy. V dnešnej dobe plnej zhonu je ale dosiahnutie takéhoto stavu často náročné. Avšak, predsa len existuje miesto, ktoré môžete premeniť na svoju komfortnú bublinu. Je ním vaša domácnosť! A keď sa povie domov plný harmónie, spomenúť treba dánsku filozofiu hygge. Prečo stojí za pozornosť a v čom spočíva? Žite ako najšťastnejší ľudia sveta Nie je žiadnym tajomstvom, že Dáni patria medzi najšťastnejšie národy..

Vykurovacia sezóna sa blíži

Vykurovanie bytovVykurovanie domovInfračervené vykurovanieSpaľovanie biomasyGeotermálna energiaS pribúdajúcimi chladnými dňami si aj byty a domy vyžadujú vykurovanie. V bytoch, ktoré sú často krát napojené na centrálne vykurovanie, je situácia o niečo zložitejšia nakoľko začiatok vykurovacej sezóny môže byť veľmi pohyblivý, pretože je závislý od aktuálnych klimatických teplôt.      Mnoho krát sa stáva, že viacerí obyvatelia bytov sa sťažujú na chladné a nevykúrené miestnosti. Vykurovacie obdobie a podmienky, ktoré musia spĺňať poskytovatelia tepla..

Ohováranie a otázka prostitúcie v susedských a nájomných vzťahoch - občianskoprávna a trestnoprávna zodpovednosť

V minulom čísle sme riešili právny problém dvoch študentiek - Jany K. a Zuzany T. - z Nitry, ktoré si spoločne prenajali byt a v dôsledku anonymnej správy (tzv. oznámenie o domovej schôdzi) rozšírenej v dome, kde sa nimi obývaný byt nachádza, boli obvinené z prostitúcie, predaja drog a zbraní v prenajatom byte. V danej príčinnej súvislosti sa značne zhoršil vzťah medzi študentkami - nájomcami a susedmi, ako aj vzťah medzi nájomcami a ich prenajímateľom, v dôsledku čoho im hrozí zo strany prenajímateľa, ktorého meno bolo dané do súvislosti s údajnou..

Letné dovolenky v kontexte dočasného užívania ubytovacieho zariadenia a dlhodobého rekreačného produktu - pozor na timesharing

Vážení čitatelia. Letná sezóna a dovolenky sú v plnom prúde a iste mnohí z vás smerujú do svojho vytúženého letoviska k moru. Treba brať zreteľ nielen na nástrahy, akými iste sú páliace slnko, dehydratácia alebo drobné krádeže v letoviskách a okolí, avšak aj na tzv. jedinečné a výhodné ponuky nákupov ubytovania v luxusných hotelových zariadeniach. Áno, nasledujúci článok sa týka tzv. timesharingu a žiaľ, s tým spojenými častými nekalými obchodnými praktikami semi-timesharingových spoločností. V prípade, že budete na dovolenke pozývaní..

Podielové spoluvlastníctvo

Chcel by som vás poprosiť o radu. V mojom susedstve je starý dom so záhradou, ktorej vlastníkmi je niekoľko rodinných príslušníkov. Jeden zo spolumajiteľov, ktorému patrí časť záhrady - cca. 120m2, mi sľúbil, že mi odpredá svoju časť. Chcem sa vás opýtať, či je možné práve od jedného zo spolumajiteľov odkúpiť iba časť záhrady, ktorá patrí práve jej a nie cely komplex aj s domom a či na ten odpredaj potrebuje súhlas ostatných spolumajiteľov? Alebo je nejaký spôsob ako možno odkúpiť od jedného, ktorý má najväčšiu časť pozemku práve tú časť..

Novinky v stavebnom sporení

Správa bytových domovCieľ projektu a konferencieNovela zákona o stavebnom sporeníOkruh poberateľov štátnej prémieAsi nikoho v súčastnej dobe neprekvapí, že medzi základné túžby človeka patrí splnenie si sna o vlastnom bývaní či zmodernizovaní toho, čomu hovoríme vlastný domov. Cesta k peknému a hlavne útulnému bývaniu vedie viacerými cestami. Medzi tie najviac využívané cesty ako sa k tomuto cieľu priblížiť patrí na Slovensku stavebné sporenie. Aby tento nástroj na splenie si sna o peknom bývaní mohol lepšie reagovať na potreby ľudí, dochádza na tomto..

Vývoj cien bytov v Bratislave v roku 2008

Skoro každého, ktorý či už má byt alebo si ho ešte len plánuje obstarať, zaujíma vývoj cien bytov a hlavne prognóza do budúcnosti. Prvé sa dá ukázať na základe zozbieraných údajov, druhé sa dá v súčasnosti len veľmi obtiažne predpovedať.Pozrime sa teda, čo sa na trhu s bratislavskými bytmi dialo od januára 2008 po čiastočnom cca mesačnom (vianočnom) útlme, ktorý nastal po zatiaľ najväčšom realitnom boome na Slovensku v jeseni 2007, kedy boli ceny za meter štvorcový starých bytov v hlavnom meste drahšie ako ceny za meter štvorcový v novostavbách.Realitný..

Poistenie nehnuteľnosti – nie luxus, ale nevyhnutnosť

Domov je pre každého človeka miestom, ktoré preň predstavuje nielen súkromie a pohodlie, ale najmä bezpečie. To je dôvod, prečo si doň inštalujeme napríklad alarmy - snažíme sa ho urobiť čo najbezpečnejším miestom pre seba a svoju rodinu. Zároveň však tak, ako všetky tieto náležitosti chránia nás, tiež chceme, aby bol nejakým spôsobom chránený aj náš domov; akiste zaváži aj fakt, že sme do jeho budovania vložili nemalú námahu, čas aj finančné prostriedky. Aby teda nehrozila situácia, ktorá by nás o náš domov nejakým spôsobom pripravila bez možnosti..


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.