Konanie v rozpore s dobrými mravmi


Obraciam sa na vás s prosbou o radu. Pred 30 rokmi svokrovci vybudovali dom u rodičov na pozemku. Dostali 8 árov. Ale vchodovú bránu postavili na vedľajšej parcele, ktorá patrila rodičom môjho svokra. Po smrti svokrovcov a ich rodičov, brat môjho svokra si dal všetko prepísať na seba takže aj tu parcelu kde bola brána. Chceli sme tu parcelu odkúpiť, ale nám to nepredal. Predal to úplne cudzím ľuďom aj s rodičovským domom cca 27 árov. A vtedy nastal problém podľa nového výmeru hranica pozemku je 1,5 m od nášho domu. Takže nemáme vchodovú bránu a ani miesto nato aby sme si ju postavili. Chceli sme sa dohodnúť s novým majiteľom, aby pozemok vymerali o 2 metre širšiu a o toľko kratšiu, aby vyšlo tých 8 árov. Ale s tým nesúhlasil a teraz to chcú oplotiť. Takže s autom sa nedostanem na svoj pozemok ani do garáže. Preto vás prosím o radu či existuje na môj problém riešenie. Za odpoveď Vám vopred ďakujem.

    Jozef F., Košice

 

Vo všeobecnosti sa v rámci verejných ale aj súkromnoprávnych vzťahoch uplatňuje zásada - všetko čo nie je zakázané, je dovolené a moje právo, sloboda je obmedzená právom a slobodou druhého.
 

Za iných okolností by riešením bolo uzatvorenie dohody o tzv. predkupnom práve. Uzavretím takejto dohody by vám v prípade, ak by svokrov brat chcel predať daný pozemok, vzniklo predkupné právo. To znamená, že ako prvému by bol povinný ponúknuť daný pozemok na predaj vám. Ak by ste nemali záujem alebo by nedošlo ku konsenzu ohľadne kúpnej ceny, mohol by pozemok predať inej osobe.
 

Nakoľko ide o susediace pozemky bezprostredne sa dotýkajúce, treba uplatniť všeobecnú právnu úpravu tzv. susedských práv. Susedské právo predstavuje súhrn právnych noriem, ktoré upravujú susedské vzťahy vznikajúce najmä z vlastníctva susediacich nehnuteľností. V rámci susedských práv sa premieta zásada vzájomnosti. Tá spočíva v tom, že každý má rovnaké práva i povinnosti a súčasne každý požíva rovnaký stupeň ochrany - jednoducho, ochrana poskytnutá jednému z vlastníkov nesmie byť v nepomere k spravodlivej ochrane druhého vlastníka.
 

Skutočnosť, že váš rodinný príslušník vám odmietol predať nehnuteľnosť susediacu s vaším pozemkom, vyplýva z jeho vlastníctva danej veci - teda dispozične je oprávnený s pozemkom naložiť ľubovoľne podľa svojho uváženia. Svokrov brat vo svojej dispozičnej slobode k pozemku je však limitovaný zákonom, a tiež vašimi právami ako vlastníka susednej nehnuteľnosti. V rámci slovenskej spoločnosti sa v súčasnosti a vo zvýšenej miere nedôvodne zasahuje do práv iných subjektov, či už z pozície sily, arogancie, či z dôvodu intolerancie, resp. nevedomosti (ľudskej hlúposti). Bez ohľadu na to, ak ide o neoprávnený zásah spočívajúci v obmedzení práv druhého - vám bolo znemožnené nakladať so svojím pozemkom a odňatá možnosť prístupu naň - zákon stojí na vašej strane. Nový vlastník susednej nehnuteľnosti je povinný zdržať sa všetkého, čím by vás nad mieru primeranú pomerom obťažoval, alebo čím by vážne ohrozoval výkon vašich práv.
 

Svokrov brat, ako aj nový vlastník susediaceho pozemku postupovali contra bonos mores, teda v rozpore s dobrými mravmi. Občiansky zákonník ustanovuje, že výkon práv a povinností vyplývajúcich z občianskoprávnych vzťahov nesmie bez právneho dôvodu zasahovať do práv a oprávnených záujmov iných a nesmie byť v rozpore s dobrými mravmi.
 

Ak došlo k zrejmému zásahu do pokojného stavu, môžete sa domáhať ochrany na obci. Obec vám môže poskytnúť právnu pomoc tým, že narušiteľovi zakáže zasahovať do pokojného stavu, alebo mu uloží odstrániť závadný stav - napr. oplotenie. Ide však o dočasné riešenie, lebo na vyriešenie spornej veci medzi vami je príslušný súd, ktorý nie je viazaný rozhodnutím orgánu štátnej správy alebo územnej samosprávy. Obráťte sa preto na súd žalobou, v ktorej sa budete domáhať, aby súd narušiteľovi uložil povinnosť umožniť vám prístup na váš pozemok. Pokiaľ ide o bezprostredný a trvajúci zásah do vašich práv (ak už susedný pozemok je oplotený a vy nemáte fyzicky prístup k svojmu domu, podajte spolu so žalobou na súd aj návrh na vydanie predbežného opatrenia. Inštitút predbežného opatrenia spočíva v poskytnutí dočasnej právnej ochrany. Predbežné opatrenie nariadi súd len na návrh. Návrh má obsahovať označenie účastníkov - teda vás, a súčasného vlastníka susednej nehnuteľnosti, ďalej opísanie rozhodujúcich skutočností odôvodňujúcich vydanie predbežného opatrenia, uvedenie podmienok dôvodnosti nároku, ktorému sa má poskytnúť predbežná ochrana, a odôvodnenie nebezpečenstva bezprostredne hroziacej ujmy. Z návrhu musí byť zrejmé, čoho sa mienite domáhať návrhom vo veci samej. Rozumným riešením by bolo odstúpenie časti spornej časti susedného pozemku za náhradu, resp. zriadenie vecného bremena.

 

Späť

Rekonštrukcia kúpeľne

Kúpeľňa je priestor, v ktorom netrávime počas dňa veľa času. Síce sa tam stretávame každé ráno a večer so svojou tvárou v zrkadle pri umývaní zubov, ale inak tejto miestnosti nevenujeme prílišnú pozornosť. Priestor pre našu fantáziu dávame skôr pri zariaďovaní obývačky, spálne či detskej izby. To isté často platí aj pri rekonštrukcii bytu či rodinného domu. Nuž, je to akási popoluška medzi miestnosťami, pričom jej postavenie by malo byť oveľa vyššie, ako by sa zdalo na prvý pohľad.Asi tým najväčším dôvodom prečo sa ľudia boja rekonštrukcie..

Ako vybrať plotovú bránu? Toto musíte dobre zvážiť Ako vybrať plotovú bránu? Toto musíte dobre zvážiť

Brána je neodmysliteľnou súčasťou každého plotu. Najmä v prípade rodinného domu patrí k dôležitým dizajnovým prvkom v exteriéri. Pri výbere plotovej brány však nie je dôležitý iba jej vzhľad, ale aj celková funkčnosť. Preto sme pripravili zoznam dôležitých bodov, ktoré je nutné zvážiť pri výbere novej plotovej brány.   Na úvod si povedzme, aké typy brán vlastne poznáme. ●       Jednokrídlová brána - vďaka jej technickým parametrom nepotrebuje veľa priestoru na odsúvanie do boku. Pomerne rýchlo sa otvára..

Zelené a nízkoenergetické domy

Čo je zelený dom?Ako a kde stavať?Výstavba domuKde sme ušetriliSolárne domyPasívny solárny domAktívny solárny domIné ekologické materiály Nárast cien za energie, vyčerpateľnosť prírodných zdrojov či alarmujúci stav Zeme. Tieto a mnoho ďalších problémov núti spoločnosť hľadať nové technológie a ekologickejší materiál. S pojmom zelené a nízkoenergetické domy sa už stretol asi každý z vás, určite o nich aj niečo viete, ale bývať by ste v nich zatiaľ nechceli. Napriek nepopierateľným výhodám totiž ešte stále čelia tieto domy veľkej rade odmietavých..

Timesharing - atypická forma nájmu nehnuteľností

Iste sa už mnohí z vás, vážení čitatelia, stretli s novinkou na našom trhu, a to s dovolenkovými pobytmi, ktoré si záujemcovia tak povediac predplatili aj na obdobie niekoľkých rokov. Ide o timesharing, o právny inštitút pôvodne pochádzajúci spoza Atlantického oceánu, ktorého základy u nás sú dané najmä právom Európskej únie. Timesharing v práve EÚ a SRPrávnym rámcom pre oblasť nájmu práva na tzv. sezónne, alebo, aby sme sa vyjadrovali v súlade so znením právnych textov, práva užívať budovu alebo jej časť v časovo vymedzených úsekoch, je..

Byty nižšieho štandardu a ubytovacie zariadenia - ich preslnenie, minimálne požiadavky na ich plochu, vybavenie a súčasti

Dnešné pokračovanie týkajúce sa bytov nižšieho štandradu a ubytovacích zariadení sa zameriava na uvedené nehnuteľnosti, vrátane zákonných požiadaviek na ich preslnenie v zmysle vyhlášky MZ SR č. 259/2008 Z. z. o podrobnostiach o požiadavkách na vnútorné prostredie budov a o minimálnych požiadavkách na byty nižšieho štandardu a na ubytovacie zariadenia. Minimálne požiadavky na byty nižšieho štandardu Byt nižšieho štandardu je byt, ktorého obytná plocha nie je nižšia ako 12 m2 na užívateľa a 6 m2 na každú ďalšiu osobu, ktorá s užívateľom..

Neoprávnená a čierna stavba

Nielen v našom hlavnom meste Bratislave, ale aj na iných miestach Slovenska dochádza k porušovaniu stavebného zákona, k nelegálnym zásahom do vlastníckych práv občanov. Mnohí z vás sa na mňa obrátili s prosbou o riešenie protiprávne postavených, príp. tzv. čiernych stavieb. Vzhľadom na to, že ide o dva samostatné pojmy a teda dve odlišné právne situácie, pokúsim sa vám ich priblížiť a načrtnúť možné riešenia.Neoprávnená stavba, čierna stavba a stavebné povolenie Neoprávnenou stavbou je stavba, ktorá je zriadená na cudzom pozemku bez právneho titulu...

Financovanie prác na bytovke domu

Keď sa obnova financuje prostredníctvom bankyNajlacnejšie požičiava štátMožnosti financovania obnovy bytových domovŠtátny fond rozvoja bývaniaŠtátna dotáciaAko dostať dotáciu ministerstvaStavebné sporiteľneKomerčné bankyPodmienky, za akých banky požičiavajú na obnovu bytovČo je pri poskytovaní úveru bankou dôležitéÚvery na obnovu bytového domu poskytujú komerčné banky aj stavebné sporiteľne, najvýhodnejšie však na tento účel požičiava štát.Keď sa obnova financuje prostredníctvom banky Na obnovu bytového domu si možno požičať aj od..

Nehnutelnosti ...

Kúpte si pozemok, pretože ... (TRH Nehnutelnosti)


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.