Montovaný dom – predsudky a skutočnosť. Naozaj môže konkurovať klasike?
Otázka domu je pre každého jednou z najosobnejších; je to miesto, kde trávime spolu so svojou rodinou nielen väčšinu svojho života, ale zároveň ho chceme vnímať ako útočisko. Je preto pochopiteľné, že sa každý budúci majiteľ snaží, aby bol jeho dom čo najkvalitnejší – samozrejme v rámci jeho finančných možností, čo býva pri rozhodovaní o jeho druhu často kľúčovým faktorom. Murovaný dom zostane vždy klasikou, avšak jeho výstavba si vyžaduje nielen veľa financií a práce, ale i pomerne dlhý čas. Alternatívou je montovaný dom, ktorý už síce nemožno považovať za novinku, ale stále sme si naň akosi úplne „nezvykli“. Poďme sa teda bližšie pozrieť, čo tento pojem znamená a čo môže užívateľovi v porovnaní s klasickou stavbou ponúknuť.
Čo značí pojem montovaný dom
Je to verzia, ktorá potencionálnych záujemcov láka najmä cenou, ktorej klasický murovaný dom nemôže konkurovať; pritom je to nielen ekonomicky výhodný variant, ale jeho výstavba trvá nepomerne kratšie a vyžaduje si aj podstatne menej námahy. V podstate je to z istého uhla pohľadu, najmä čo sa týka ceny, niečo medzi murovaným domom a panelákovým bytom. Toto býva rozhodujúcim argumentom pre množstvo ľudí nielen z pohľadu výšky hotovosti, ktorú dokážu dať „dohromady“, ale najmä pri otázke úveru – vo výške potrebnej na kúpu či stavbu klasického domu ho mnoho žiadateľov jednoducho nedostane. Ak sa na to pozrieme z pohľadu súčasnej neutešenej situácie vo svete financií, keď banky skúmajú a posudzujú žiadateľov o úvery omnoho prísnejšie, ako to bolo pred pár rokmi, je jasné, že i pôžičky na sto percent ceny nehnuteľnosti sú minulosťou. Z týchto dôvodov sa kritérium ceny posúva z dôležitého na rozhodujúce.
Výhodou i nevýhodou môže byť fakt, že tento typ domu si musíme celý objednať; absentuje tu možnosť vlastnej sebarealizácie, čo nemusí byť každému „po chuti“, aj keď vo všeobecnosti tento fakt veľká väčšina záujemcov ocení. Vo všeobecnosti však možno povedať, že to, čo môže z tohto pohľadu chýbať, nie je práca, ale možnosť dať svojmu domu tvár podľa vlastnej predstavy. Nie u všetkých firiem, u ktorých si záujemca môže montovaný dom objednať, to musí byť pravidlom.
Ako montovaný dom vzniká
Všetky jeho časti sa vyrábajú v stavebných firmách; potom sa na stavbe osadia do základov. Po spodnej časti prídu na rad obvodové steny, dvere a strecha, nasledujú inštalácie a povrchové úpravy. Konštrukcia (základ) môže byť z dreva, ale i z panelov či tehál. Najprv sa vyhotoví základová doska, nareže sa materiál podľa plánu, zmontuje sa do konštrukcie a stavba sa oplášti. Objednávateľ tieto úkony zväčša len sleduje a nemusí sa na nich, ako sme si už povedali, fyzicky podieľať.
Ponuka je už v tejto oblasti pomerne široká; nezaškodí preto oboznámiť sa s ňou čo najdôkladnejšie s dôrazom na referencie. Keď si záujemca firmu vyberie a osloví ju, nasleduje technická a projektová dokumentácia a vybavovanie stavebného povolenia. Pri tomto kroku je tiež vhodné oboznámiť sa s okolím a snažiť sa o takú vizualizáciu, ktorá by rozumne korešpondovala s ostatnými stavbami. Vždy je preto rozumné spoľahnúť sa nielen na vlastný úsudok, ale aj na rady architekta.
Výhody montovaného domu
Doposiaľ sme v rámci výhod pri tomto type domu spomínali najmä cenu; okrem nej však možno uviesť ďalší rad pozitívnych aspektov. Je to nezanedbateľná úspora času v porovnaní so stavbou klasického domu (keďže odpadajú všetky mokré procesy), veľmi dobrý tepelný odpor stien, ich takmer polovičná hrúbka v porovnaní s klasickou stenou, čo zväčšuje úžitkovú plochu pozemku, energetická úspora a ekologická nezávadnosť. Aj keď si totiž nezvolíme ten najekologickejší materiál, veľkým plusom je, že sa stavia bez použitia chemických spojov. Znamená to nielen šetrnosť k životnému prostrediu, ale najmä k zdraviu obyvateľov.
Taktiež „poteší“ fakt, že rozvody elektriny, vody a kanalizácie sú už zabudované v jednotlivých dielcoch; nie je teda potrebné sekanie ako pri klasických stenách. Rovnako pozitívna je aj absencia tepelných mostov a tiež fakt, že takáto stavba minimálne „sadá“, a ak aj áno, tak celistvo.
Nevýhody montovaného domu
Najväčšou nevýhodou sú paradoxne predsudky, ktoré síce pomaly ustupujú, avšak bude to ešte predstavovať zrejme dlhý proces – v tejto oblasti výrazne zaostávame za zahraničím. Nedôvera pramení najmä z mylnej predstavy, že steny montovaného domu nie sú dostatočne pevné. Možno je pravdou, že prvé montované domy mali čo zlepšovať, avšak odvtedy sa veľa zmenilo a montované domy prechádzajú množstvom testov kvality, ktoré by potencionálnych záujemcov nemali nechať na pochybách.
Ďalším faktom, s ktorým má množstvo záujemcov problém, je už spomenutý tzv. fabrikový vzhľad – montované domy sa od seba veľmi nelíšia a fantázia budúceho majiteľa sa nemá ako uplatniť. Závisí to však, samozrejme, od konkrétnej firmy.
S touto nevýhodou sa spája ďalšia – lokalitu, v ktorej bude náš dom stáť, si vyberáme podľa lukrativity, ceny a podobných faktorov, avšak málokto sa v danom okamihu zamyslí nad tým, ako jeho budúci dom zapadne do okolia. Keď sa pustíme do klasickej stavby, môžeme jej konečný vzhľad počas stavby „doťahovať“, čo sa pri objednaní montovaného domu nedá - minimálne nie tak pružne a do takej miery, ako keď staviame sami.
Takisto môže chýbať akumulačná vrstva na zachytávanie tepla – tu pomôže kombinácia s murovaním (steny, podlaha). Ak je takéto riešenie nutné, samozrejme neplatí vyššie spomenutá výhoda, podľa ktorej odpadajú všetky mokré procesy.
Ako vidíme, klady a zápory vyjdú z pohľadu náročného záujemcu asi na rovnako – je to však individuálne, keďže niekomu záleží najmä na cene, niekomu zas na čase a inému na klasike. Všeobecne sa teda lepší a horší variant vybrať nedá – montované domy ako také však majú zaiste pred sebou slušnú budúcnosť.
Autor: Mgr. Katarína Macková
KTN: 20/11
viac v relácii Reality na TA3