Montovaný dom – predsudky a skutočnosť. Naozaj môže konkurovať klasike?

Otázka domu je pre každého jednou z najosobnejších;  je to miesto, kde trávime spolu so svojou rodinou nielen väčšinu svojho života, ale zároveň ho chceme vnímať ako útočisko. Je preto pochopiteľné, že sa každý budúci majiteľ snaží, aby bol jeho dom čo najkvalitnejší – samozrejme v rámci jeho finančných možností, čo býva pri rozhodovaní o jeho druhu často kľúčovým faktorom. Murovaný dom zostane vždy klasikou, avšak jeho výstavba si vyžaduje nielen veľa financií a práce, ale i pomerne dlhý čas. Alternatívou je montovaný dom, ktorý už síce nemožno považovať za novinku, ale stále sme si naň akosi úplne „nezvykli“. Poďme sa teda bližšie pozrieť, čo tento pojem znamená a čo môže užívateľovi v porovnaní s klasickou stavbou ponúknuť.

Čo značí pojem montovaný dom

Je to verzia, ktorá potencionálnych záujemcov láka najmä cenou, ktorej klasický murovaný dom nemôže konkurovať; pritom je to nielen ekonomicky výhodný variant, ale jeho výstavba trvá nepomerne kratšie a vyžaduje si aj podstatne menej námahy. V podstate je to z istého uhla pohľadu, najmä čo sa týka ceny, niečo medzi murovaným domom a panelákovým bytom. Toto býva rozhodujúcim argumentom pre množstvo ľudí nielen z pohľadu výšky hotovosti, ktorú dokážu dať „dohromady“, ale najmä pri otázke úveru – vo výške potrebnej na kúpu či stavbu klasického domu ho mnoho žiadateľov jednoducho nedostane. Ak sa na to pozrieme z pohľadu súčasnej neutešenej situácie vo svete financií, keď banky skúmajú a posudzujú žiadateľov o úvery omnoho prísnejšie, ako to bolo pred pár rokmi, je jasné, že i pôžičky na sto percent ceny nehnuteľnosti sú minulosťou. Z týchto dôvodov sa kritérium ceny posúva z dôležitého na rozhodujúce.

Výhodou i nevýhodou môže byť fakt, že tento typ domu si musíme celý objednať; absentuje tu možnosť vlastnej sebarealizácie, čo nemusí byť každému „po chuti“, aj keď vo všeobecnosti tento fakt veľká väčšina záujemcov ocení. Vo všeobecnosti však možno povedať, že to, čo môže z tohto pohľadu chýbať, nie je práca, ale možnosť dať svojmu domu tvár podľa vlastnej predstavy. Nie u všetkých firiem, u ktorých si záujemca môže montovaný dom objednať, to musí byť pravidlom.

Ako montovaný dom vzniká

Všetky jeho časti sa vyrábajú v stavebných firmách; potom sa na stavbe osadia do základov. Po spodnej časti prídu na rad obvodové steny, dvere a strecha, nasledujú inštalácie a povrchové úpravy. Konštrukcia (základ) môže byť z dreva, ale i z panelov či tehál. Najprv sa vyhotoví základová doska, nareže sa materiál podľa plánu, zmontuje sa do konštrukcie a stavba sa oplášti. Objednávateľ tieto úkony zväčša len sleduje a nemusí sa na nich, ako sme si už povedali, fyzicky podieľať.

Ponuka je už v tejto oblasti pomerne široká; nezaškodí preto oboznámiť sa s ňou čo najdôkladnejšie s dôrazom na referencie. Keď si záujemca firmu vyberie a osloví ju, nasleduje technická a projektová dokumentácia a vybavovanie stavebného povolenia. Pri tomto kroku je tiež vhodné oboznámiť sa s okolím a snažiť sa o takú vizualizáciu, ktorá by rozumne korešpondovala s ostatnými stavbami. Vždy je preto rozumné spoľahnúť sa nielen na vlastný úsudok, ale aj na rady architekta. 

Výhody montovaného domu

                Doposiaľ sme v rámci výhod pri tomto type domu spomínali najmä cenu; okrem nej však možno uviesť ďalší rad pozitívnych aspektov. Je to nezanedbateľná úspora času v porovnaní so stavbou klasického domu (keďže odpadajú všetky mokré procesy), veľmi dobrý tepelný odpor stien, ich takmer polovičná hrúbka v porovnaní s klasickou stenou, čo zväčšuje úžitkovú plochu pozemku, energetická úspora a ekologická nezávadnosť.               Aj keď si totiž nezvolíme ten najekologickejší materiál, veľkým plusom je, že sa stavia bez použitia chemických spojov. Znamená to nielen šetrnosť k životnému prostrediu, ale najmä k zdraviu obyvateľov.

                Taktiež „poteší“ fakt, že rozvody elektriny, vody a kanalizácie sú už zabudované v jednotlivých dielcoch; nie je teda potrebné sekanie ako pri klasických stenách. Rovnako pozitívna je aj absencia tepelných mostov a tiež fakt, že takáto stavba minimálne „sadá“, a ak aj áno, tak celistvo.  

Nevýhody montovaného domu

                Najväčšou nevýhodou sú paradoxne predsudky, ktoré síce pomaly ustupujú, avšak bude to ešte predstavovať zrejme dlhý proces – v tejto oblasti výrazne zaostávame za zahraničím. Nedôvera pramení najmä z mylnej predstavy, že steny montovaného domu nie sú dostatočne pevné. Možno je pravdou, že prvé montované domy mali čo zlepšovať, avšak odvtedy sa veľa zmenilo a montované domy prechádzajú množstvom testov kvality, ktoré by potencionálnych záujemcov nemali nechať na pochybách.

                Ďalším faktom, s ktorým má množstvo záujemcov problém, je už spomenutý tzv. fabrikový vzhľad – montované domy sa od seba veľmi nelíšia a fantázia budúceho majiteľa sa nemá ako uplatniť. Závisí to však, samozrejme, od konkrétnej firmy.

                S touto nevýhodou sa spája ďalšia – lokalitu, v ktorej bude náš dom stáť, si vyberáme podľa lukrativity, ceny a podobných faktorov, avšak málokto sa v danom okamihu zamyslí nad tým, ako jeho budúci dom zapadne do okolia. Keď sa pustíme do klasickej stavby, môžeme jej konečný vzhľad počas stavby „doťahovať“, čo sa pri objednaní montovaného domu nedá - minimálne nie tak pružne a do takej miery, ako keď staviame sami.

                Takisto môže chýbať akumulačná vrstva na zachytávanie tepla – tu pomôže kombinácia s murovaním (steny, podlaha). Ak je takéto riešenie nutné, samozrejme neplatí vyššie spomenutá výhoda, podľa ktorej odpadajú všetky mokré procesy.

                Ako vidíme, klady a zápory vyjdú z pohľadu náročného záujemcu asi na rovnako – je to však individuálne, keďže niekomu záleží najmä na cene, niekomu zas na čase a inému na klasike. Všeobecne sa teda lepší a horší variant vybrať nedá – montované domy ako také však majú zaiste pred sebou slušnú budúcnosť.

 

Autor: Mgr. Katarína Macková

KTN: 20/11

viac v relácii Reality na TA3

Späť

Obkladové panely do kuchyne Obkladové panely do kuchyne

Klasické keramické obklady sú dnes stále viac nahradzované obkladovými panelmi či doskami. Prečo je to tak? V čom spočívajú ich výhody a aké sú ich špecifiká? Tomu všetkému sa pozrieme na zúbok.   Obkladové panely vynikajú svojou jednoduchou montážou a mizivým množstvom škár. Vďaka týmto a ďalším vlastnostiam tak nachádzajú v kuchyni čoraz väčšie uplatnenie. Obkladové panely bývajú často prevedené aj v dekore klasických keramických obkladov, takže na prvý pohľad takmer nespoznáte rozdiel. Samozrejme záleží na kvalite prevedeného..

Jednoduchý praktický skleník, ktorý môžete „oprieť o stenu“ Jednoduchý praktický skleník, ktorý môžete „oprieť o stenu“

Skleník je pre vášnivého záhradkára nevyhnutnosťou – je ideálny na siatie semien, pestovanie delikátnych rastlín a plodín a prezimovanie chúlostivých rastlín. Pokiaľ ide o výber skleníka, existuje obrovská škála možností a ceny sa môžu pohybovať od niekoľkých stoviek až po mnoho tisíc eur. Skleník, ktorý si nakoniec vyberiete, závisí od dvoch hlavných faktorov – plochy, ktorú máte k dispozícii a vášho rozpočtu.   Ak jediným dôvodom, prečo ešte nemáte skleník je, že si myslíte, že naň nemáte dostatok priestoru, zbystrite pozornosť,..

Interiér a nábytok

Nábytok a samotné zariadenie interiéru azda najvýraznejšie hovorí o povahe a osobnosti majiteľa domu. Je dôležité dobre sa rozhodnúť, ktoré materiály použijeme, aký bude výber farieb a konečné rozmiestnenie vecí. Častokrát bojujeme aj s rozhodnutím, či je výhodnejšie pri zariaďovaní svojho príbytku zakúpiť hotový nábytok priamo v predajni a prispôsobovať ho do svojich misetností postupne, alebo si ho dať urobiť na mieru. Nie sú to jednoduché otázky, preto je nutné sústredenie, aby ste mali vo svojom dome pocit pokoja a pohody.Materiály na výrobu nábytkuVšetci..

Riešenie dedičskej otázky medzi živými a mimo testamentu

Čo je darované, patrí len jednému z manželov Rodinný dom, ktorý podľa vašich slov mal nadobudnúť darovaním počas existencie vášho manželstva manžel, je výlučne jeho majetkom. To, že v darovacej zmluve nefigurujete vy ako manželka, je tým, že darca chcel nehnuteľnosť darovať výlučne manželovi. Veci, ktoré jeden z manželov počas manželstva získal darovaním, príp. dedením, netvoria tak predmet bezpodielového spoluvlastníctva manželov. Skutočnosť, že predmetnú nehnuteľnosť užívate a obývate, je daná existenciou manželstva, a teda ju užívate z..

Zmluvy pri predaji nehnuteľnosti

Hovorí sa, že dobré zmluvy robia dobrých priateľov. Nie je to len veta, ktorú počujete pri uzatváraní akejkoľvek zmluvy, ale aj skoro v každom hollywoodskom filme s právnickou tematikou. Dobrá zmluva pri predaji a kúpe nehnuteľnosti totiž stavia všetkých jej účastníkov do pozície rovnocenných partnerov, kde nikto nie je zvýhodnený na úkor toho druhého. Opodstatnenosť tohto pravidla vám pomôže predísť rôznym komplikáciám pri predaji či kúpe akejkoľvek nehnuteľnosti.Pri predaji či kúpe akéhokoľvek typu nehnuteľnosti by ste si mali na začiatku tohto..

Domáce násilie a otázka bývania

Dobrý deň. Chcela by som vás poprosiť o radu. S druhom žijeme spolu takmer 10 rokov. Pred siedmymi rokmi sme si kúpili byt. Na liste vlastníctva a na všetkých zmluvách figuruje iba moje meno. Máme spoločné dieťa. Môj druh si našiel inú priateľku, žije však stále s nami v jednej domácnosti (niekedy nie), do ktorej finančne prispieva, ale občas sa prejaví aj jeho násilná povaha. Nedokážem s ním už ďalej žiť. Mám právo vymeniť zámok na byte s tým, že ho upozorním na termín, dokedy si má vysťahovať veci z bytu? Aké kroky musím podniknúť, aby som pristúpením..

Vývoj cien bytov v Bratislave v roku 2008

Skoro každého, ktorý či už má byt alebo si ho ešte len plánuje obstarať, zaujíma vývoj cien bytov a hlavne prognóza do budúcnosti. Prvé sa dá ukázať na základe zozbieraných údajov, druhé sa dá v súčasnosti len veľmi obtiažne predpovedať.Pozrime sa teda, čo sa na trhu s bratislavskými bytmi dialo od januára 2008 po čiastočnom cca mesačnom (vianočnom) útlme, ktorý nastal po zatiaľ najväčšom realitnom boome na Slovensku v jeseni 2007, kedy boli ceny za meter štvorcový starých bytov v hlavnom meste drahšie ako ceny za meter štvorcový v novostavbách.Realitný..

Ako bezpečne platiť pri kúpe nehnutelnosti a aké riziká hrozia pri platení hotovosťou za nehnuteľnosti?

Kúpa nehnutelnosti predstavuje z pohľadu bežného človeka pomerne zásadný krok. Ceny nehnuteľností sa totiž pohybujú v desiatkach, niekedy až stovkách tisícoch eur, a preto je na mieste zachovať čo najvyššiu možnú mieru opatrnosti s úhradou kúpnej ceny. Pre zachovanie spomenutej opatrnosti je pritom nevyhnutné poznať aspoň základné princípy prevodu nehnuteľnosti.   Prevod vlastníckeho práva k nehnuteľnosti Kúpa nehnuteľnosti sa realizuje na základe kúpnej zmluvy, avšak samotný podpis kúpnej zmluvy ešte neznamená nadobudnutie..

Ako financovať kúpu bytu v novostavbe

Podmienky určuje developerPoradenstvo v bankeHypotéka v skratke Záujemca o kúpu bytu v novostavbe má na výber niekoľko možností jej financovania. Kým pri kúpe starého bytu vyžadujú majitelia väčšinou peniaze v hotovosti, novostavbu možno zvyčajne financovať - kúpiť prostredníctvom úveru.Najčastejšie využívané možnosti sú stavebné sporenie, hypotekárny úver, prípadne ich kombinácia. Možná je aj ich kombinácia so spotrebným úverom. Výber spôsobu financovania podmieňuje predovšetkým to, aké podmienky pri kúpe bytu určí developerská spoločnosť. Iná..


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.