Problémy pri napojení sa na inžinierske siete

Ak sa rozhodnete nad stavbou vlastného rodinného domu, poviete si, že základom je vybrať si dobrú lokalitu s dispozične riešeným stavebným pozemkom. Po tomto kroku by sa už nič vážne nemalo stať a jedinou starosťou by mala byť len samotná výstavba vášho domu. Lenže človek mieni a život mení. Problémy totiž môžu nastať už pri samotnom pripájaní sa na inžinierske siete. Nemusí ísť pritom o technický problém, ale vyslovene susedský. Aké konkrétne nepríjemné situácie vám môže priniesť realita, si povieme v nasledujúcich riadkoch.

Predstavte si, že ste vybrali stavebný pozemok, ktorý vám vyhovuje takmer po všetkých stránkach. Príjemná lokalita, inžinierske siete nablízku a v jediné v čo dúfate sú budúci príjemní susedia. Nuž pri stavbe rodinného domu je práve ľudský faktor zdrojom rôznych nedorozumení, ktoré by mohli váš sen o vlastnom bývaní poriadne skomplikovať. Ako jednou z možných komplikácií pri začatí stavby rodinného domu môže byť samotné pripojenie na elektrické siete, či kanalizáciu. Do akých absurdných situácií sa môžete dostať, si povieme na nasledujúcom príklade.

Keď si niekto svoj sľub rozmyslí

Predstavte si napr. stavebný pozemok, ktorý je z jednej strany zastavaný rodinnými domami. Zároveň na začiatku tohto stavebného pozemku je trafostanica pre pár užívateľov, ktorí si ju postavili na vlastné náklady. Zároveň majitelia týchto nehnuteľností majú svoje inžinierske siete a domy už skolaudované. Spomínaný pozemok je predelený štátnou cestou, pod ktorú si obyvatelia postavili vlastnú kanalizáciu. Na druhej strane tejto cesty, chcú ďalší obyvatelia stavať svoje rodinné domy. Pôvodne dostali prísľub od majiteľov sietí, že sa budú môcť na spomínanú trafostanicu a kanalizáciu pripojiť. Nuž ale ako sa hovorí, sľuby sa sľubujú a po čase sa situácia zmenila.

Majitelia vlastniaci trafostanicu a kanalizáciu si to rozmysleli a prisľúbené prípojky odmietli. Dôvody takéhoto rozhodnutia môžu byť rôzne. Napr. lokalita môže byť lukratívna a týmto rozhodnutím chcú blokovať príchod nových záujemcov o bývanie. Takže spôsob blokovania cez vlastnenie týchto sietí je preto z ich strany logický. No každopádne nech sú ich dôvody zmeny sľubu akékoľvek, podme si povedať aké možnosti majú tí vlastníci pozemkov, ktorí chcú začať stavať neskôr a k novovybudovaným prípojkám sa až tak ľahko nedostanú. Modelová situácia je pritom značne komplikovaná, keďže majitelia stavebných pozemkov musia riešiť dva problémy jednou ranou.

Prvým problémom je pripojenie na trafostanicu, ktorá je na začiatku celého stavebného pozemku. Tým druhým problémom je pripojenie sa na kanalizáciu, ktoré je umiestnená pod štátnou cestou. Samotná situácia tak trochu pripomína život na „divokom západe“, keď osadníci ktorí prišli skôr, začali hádzať polená pod nohy tým neskôr príchodiacim majiteľom stavebných pozemkov. Takže stručne a jasne, ako si teda poradiť s týmto dvojnásobným problémom?

Ako riešiť pripojenie na elektrický zdroj

Najlepšie pre vás bude, ak si tento veľký problém rozdelíte na dva menšie. To znamená že elektrickú a kanalizačnú prípojku budete riešiť zvlášť ale zároveň koordinovane. Tzn., že všetci majitelia, ktorým boli prípojky odmietnuté, by mali postupovať spoločne. V prípade možnosti riešenia pripojenia na trafostanicu by ste mali čo najskôr osloviť lokálneho distributéra elektrickej energie. Podľa Mgr. Andrei Danihelovej, hovorkyne Východoslovenskej energetiky, a.s. (VSD), by ich spoločnosť po oslovení majiteľmi stavebných pozemkov postupovala nasledovne: „Ak by sa daný problém vyskytol na distribučnom území VSD, uvedenú situáciu by sme riešili v prvom rade ponukou VSD, majiteľom pôvodnej trafostanice na jej odkúpenie a zaradenie do majetku VSD. Následne by VSD riešila napojenie nových žiadateľov už z tejto trafostanice. V prípade, že by tento návrh nebol akceptovaný zo strany pôvodných majiteľov, VSD by pristúpila ku krokom vedúcich k vybudovaniu vlastného distribučného zariadenia.”

V praxi to znamená, že ak by pôvodní majitelia „stále trucovali” distribučná spoločnosť by pristúpila k vybudovaniu vlastnej prípojky a trafostanice v danej lokalite. Ak je totiž vlastníkom pôvodnej trafostanice skupina majiteľov stavebných pozemkov a nie distribútor elektrickej energie, tak ten nemá žiadne páky na to, ako konkrétnu trafostanicu kúpiť. Resp. závisí to jedine od vôle majiteľov trafostanicu predať. Takže ak by majitelia tento predaj odmietli a zároveň sa s vami ako záujemcami o pripojenie nedohodli, ostáva vám ako riešenie nasledujúca možnosť:

V prvom rade má odberateľ právo na pripojenie do distribučnej sústavy (DS) príslušného prevádzkovateľa. Ak sú splnené technické a obchodné podmienky na pripojenie. Celý proces pripojenia začína podaním žiadosti o pripojenie do DS. Na základe tejto žiadosti prevádzkovateľ určí žiadateľovi bod napojenia v DS, prípadne navrhne možnosti technického riešenia napojenia odberného zariadenia. Napojenie priamo na energetickú spoločnosť ako prevádzkovateľa DS je preto priechodnejšie. Pripojenie na „cudziu trafostanicu“ je komplikovanejšie riešenie. Pripojenia na zariadenia, ktoré nie sú majetkom distribútorov elektrickej energie nie sú totiž z ich strany vnímané ako preferované riešenia, aj keď sa dajú zrealizovať. Každopádne sú to pre nich výnimočné prípady a dajú sa uskutočniť len na základe súhlasu majiteľa tohto zariadenia.

Riešením je teda stavba novej trafostanice zo strany distribútora, alebo napojenie na iné, už existujúce trafostanice v blízkom okolí. Budovanie vlastnej trafostanice by bolo pre vás zbytočným krokom. Takže ak si vyberiete v budúcnosti stavebný pozemok, medzi inými informáciami si zistite, kto je vlastníkom trafostanice. Pokiaľ vlastníkom nebude energetická spoločnosť, ale majitelia niekoľkých rodinných domov, nedajte len na ich ústny prísľub o pripojenie na trafostanicu, ale skúste sa s nimi o tom dohodnúť aj písomne. Ak to odmietnu, tak jedinou cestou je už spomínaná komunikácia s energetickou spoločnosťou.

Ako riešiť pripojenie na kanalizáciu

Modelová situácia ktorú vykresľujeme má dve problematické roviny. Riešením ako sa pripojiť na kanalizáciu, ktorá je pod štátnou cestou a je vo vlastníctve tých istých majiteľov ako v prípade trafostanice, je podľa Zenona Mikleho, hovorcu Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS) „dohoda (písomný súhlas) zúčastnených strán. Vlastník nehnuteľnosti, ktorý chce budovať nový rodinný dom, vrátane pripojenia potrebuje pre vybavenie stavebného povolenia vyjadrenie aj BVS. V rámci toho BVS sa k technickému riešeniu pripojenia vyjadrí.“ Každopádne možnosť zasiahnuť má vodárenská spoločnosť len vtedy, ak má predmetná kanalizácia verejný charakter, čo v nami uvedenom modeli nie je. Takže ak je niekto vlastníkom kanalizácie, má plné právo rozhodovať o tom koho na svoju kanalizáciu pripojí a koho nie. Aké sú potom riešenia v danej situácii?

Existujú presne tri možnosti ako z toho problému vykľučkovať. Po prvé, skúste sa d ohodnúť s vlastníkmi vybudovanej kanalizácie na pripojení, aj keď táto cesta môže byť paradoxne najkomplikovanejšia. Pretože ak vás niekto nechce pustiť cez prípojku na svoju kanalizáciu, tak s ním nepohnete ani párom volov. Druhou a zároveň technicky najnáročnejšou možnosťou, je vybudovanie si vlastnej kanalizácie. Pričom je otázne, či na ňu existuje na stavebnom pozemku kde bude stáť váš rodinný dom aj miesto na jej vybudovanie. No a poslednou, zrejme najviac priechodnou možnosťou, je pripojiť sa na verejnú kanalizáciu, pokiaľ sa nachádza v dostupnej vzdialenosti od nehnuteľností nových obyvateľov. Zároveň je to možnosť, kedy vodárenské spoločnosti vám budú môcť najviac odborne poradiť ohľadne pripojenia sa. Keďže každý stavebný pozemok má svoje špecifiká a celkové podstavenie inžinierskych sietí je rôzne. Je preto nutné osloviť lokálneho správcu týchto sietí, ktorý vám najlepšie opíše možnosti danej lokality.

Aj na tomto príklade vidno, že pri stavbe rodinného domu musíte naozaj myslieť na každú maličkosť, ktorá by vám mohla skomplikovať vaše zámery. Takže, ak chcete stavať na stavebnom pozemku, kde už stojí pár rodinných domov, preverte si hneď na začiatku, kto je vlastníkom trafostanice, či kanalizácie. Ak sú totiž tieto siete v rukách majiteľov nehnuteľností, tí môžu pomocou nich ovplyvňovať dokonca záujem o kúpu ďalších parciel na stavanie nových rodinných domov. Ak by ste totiž zistili, že ich sľuby o pripojení sa na ich siete ostali len slovami, máte pre budúcnosť bohužiaľ jedinú istotu a to vašu prázdnu parcelu na jednej strane cesty a nekorektných susedov na druhej strane cesty.

Viac sa dozviete v relácii REALITY na TA3


Späť

Ceny pozemkov stúpajú, je ich nedostatok

Pozemkov je nedostatok, na stavebné parcely sa menia aj lesy a poľnohospodárska pôdaPrečo sa oplatí navštíviť pred podpisom kúpnej zmluvy katastrálny úradNa čo nezabudnúť pri kúpe stavebného pozemkuOrientačný prehľad cien pozemkov v niektorých slovenských mestách Ceny stavebných pozemkov vyháňa hore najmä zvýšený dopyt po nich. Záujem o pozemky zvyšuje hlavne dostupnosť hypotekárnych úverov pre širšie vrstvy obyvateľstva a väčší záujem o stavbu rodinných domov. Nedostatok stavebných pozemkov a ich vysoké ceny sú najvýraznejšie práve..

Voľné novostavby - byty Košice a v Košickom kraji

Byty, Novostavby, voľné byty v Košiciach. Prehľad novostavieb bytov, voľné a predané.Posledné týždne sme mapovali situáciu na trhu s nehnuteľnosťami v Košickom kraji a postupne na Východnom Slovensku celokm. Zisťovali sme dostupnosť bytov v novostavbách.Prieskumom sme zistili, že drvivá vačšina pár-ročných novostavieb bytov, je už vypredaná.Čo sa týka novostavieb bytov v Košiciach, situácia tam je podobná. Staršie novostavby ako Panoráma, Zelené Grunty, Herberia či park Anička majú byty vypredané. Z novších projektov disponujú voľnými bytmi..

Geodézia a jej úloha. Reálny dopad chýb pri vymeriavaní pozemkov v podobe susedských sporov.

Hranice pozemku sú pre každého vlastníka kúska zeme citlivou témou. Málokto sa v živote nestretol, či už priamo alebo nepriamo, s nejakým susedským sporom, ktorý sa niesol v tomto duchu. Tí, ktorých sa to netýka, majú svoje hranice vysporiadané rovnako ako ich susedia; ostatní už zrejme vopred vedia, o čom budeme hovoriť. V prípade takýchto sporov má kľúčovú úlohu geodézia a jej úloha pri vytyčovaní hraníc pozemkov. Poďme sa teda pozrieť bližšie na uvedené problémy. Na to, aby sme sporom v tejto oblasti mohli porozumieť, potrebujeme dôkladne poznať..

Náhrada škody spôsobenej stavebnou činnosťou

Na našej bytovke nadstavuje stavebná firma (s.r.o.), s ktorou vlastníci bytov uzavreli zmluvu o výstavbe, podkrovné byty. V podkrovnej časti sa nachádza 5 bytov doterajších vlastníkov vrátane môjho a jeden byt, ktorý ak dobre viem, patrí mestu. Stavebník sa v zmluve zaviazal uzatvoriť pred začatím stavebných prác zmluvu o poistení stavby. Poistenie sa má vzťahovať na vznik škôd pri výstavbe. Po odstránení strechy došlo začiatkom septembra k rozsiahlemu zatečeniu dažďovej vody do bytov, okrem toho popraskali aj steny. Stavebník tvrdí, že sme mu neposkytli súčinnosť..

Protiprávne konanie s realitami zakladá (nielen) bezdôvodné obohatenie

Exkluzivita zmluvy musí byť dodržaná Zmluvný vzťah s realitnou kanceláriou bol uzavretý s rozväzovacou doložkou, podľa ktorej pokiaľ táto realitná kancelária do určitého termínu neobstará predaj vášho pozemku, zmluva zaniká a vy nie ste viac viazaní jej ustanoveniami. Predpokladám, že pre prípad porušenia v zmluve dojednanej exkluzivity bola dojedaná zmluvná sankcia. Pokiaľ by ste pristúpili na ponuku vami uvádzaného občana, porušili by ste zmluvu uzavretú s realitnou kanceláriou. Skutočnosť, že vás vyhľadal údajný klient realitnej kancelárie a..

Predbežné opatrenie a jeho vplyv na nájomné vzťahy

„Podmienky preto, aby boli predbežným opatrením upravené pomery tak, že sa účastníkovi zakáže disponovať s nehnuteľnosťou, môžu byť splnené i vtedy, ak je nehnuteľnosť zaťažená záložným právom zriadeným v prospech tretej osoby. Keďže predbežné opatrenie nemá spätné účinky, nemá vplyv na existenciu nájomných vzťahov, ktoré vznikli pred vydaním predbežného opatrenia a nemôže zasiahnuť ani do práv tretích osôb. ”(Uznesenie Najvyššieho súdu SR z 27. 04. 2002, sp. zn. 4 Obo 21/2001)Krajský súd vydal dňa 19.12.2000 uznesenie, ktorým zakázal..

Kúpte si pozemky v blízkosti ... (TRH Nehnutelnosti)

Máte drahú hypotéku? Vymeňte ju!

Nie ste spokojní s aktuálnymi podmienkami vašej hypotéky? Nahraďte ju Flexihypotékou od VÚB banky s lepšou úrokovou sadzbou a bez poplatku za poskytnutie. Roman zo Senca dostal vo februári po piatich rokoch splácania hypotéky od svojej starej banky oznámenie o novej úrokovej sadzbe. Úrok bol 5,7% ročne, čo bolo približne toľko ako doteraz. Roman však dnes zarába viac, ako v čase, keď si bral úver, a so sadzbou tak nebol spokojný. „Navštívil som preto pobočku VÚB banky a oni ponúkli mi o percento lepší úrok. Nad..

Ako získať bývanie, ak nemáte nič usporené? Ako získať bývanie, ak nemáte nič usporené?

Potreba bývania tu vždy bola a stále bude. Nič na tom nemení ani pandémia COVID-19, ktorá podaktorým aj v tomto roku poriadne prevetrala peňaženky. Na Slovensku pritom výrazne prevyšuje trend vlastného bývania nad prenájmom. Je možné v súčasnej nepriaznivej finančnej situácii získať bývanie, aj keď nemáte nič usporené? O tom si povieme v našom článku Dom alebo byt?V prípade, ak nemáte žiadnu finančnú úsporu sa môže zdať, že bývanie vo vlastnom dome je len krásnym snom, a že to jediné, na čo máte, je nejaký priemerný 2-3 izbový byt. Nemusí to..


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.