Schodisko - spojivo podlaží

 

Vonkajší vzhľad
Materiály na obklad
Stavba schodov nie je jednoduchá
Nechajte si poradiť
Najčastejšie omyly
Trend doby
Úprava povrchu
Zábradlie


Ak máte rodinný dom či dvoj, prípadne viacpodlažný bytový apartmán, pravdepodobne máte doma schodisko. Vertikálne konštrukcie spájajúce jednotlivé poschodia budov – tak znie základná definícia schodov. Primárnou funkciou schodov je prepojiť jednotlivé podlažia medzi sebou a urobiť tak čo najpohodlnejšie a najbezpečnejšie pre ich užívateľa pri jeho zostupe a výstupe.

Realizácia je spojená s niekoľkými základnými požiadavkami, ktoré je nutné zohľadniť pri plánovaní. Okrem tvaru a vyhovujúcej statiky musí byť schodisko dostupné zo všetkých uvažovaných miest, dobre vetrateľné, dostatočne osvetlené a navrhnuté úsporne tak, aby neprekážalo alebo zbytočne neuberalo priestor. Stavba je náročná ako z hľadiska stavebného tak i estetického, preto je podstatné venovať jej veľkú starostlivosť od počiatku až do konca a precízne dbať na každý detail. Vynaložené úsilie sa bezpochyby zúročí v konečnom výsledku.

Stavba schodiska je zložitá záležitosť, ktorú musí vždy uskutočňovať odborná firma. V prvom rade musí určiť vhodný typ, aby bol v danom interiéri čo najefektívnejší t.j. nezaberal mnoho miesta a napriek tomu plnil svoju funkciu. Na základe výpočtov sa pripravia jednotlivé návrhy, ktoré sa konzultujú s užívateľom. Základnou požiadavkou je pohodlnosť, bezpečnosť, ľahká dostupnosť zo všetkých uvažovaných miest, dobré vetranie a správne osvetlenie. Ak neberieme do úvahy kvalitu stavby, potom ak dodržíme tieto podmienky, bude schodisko vždy slúžiť svojmu účelu.
 
 

Vonkajší vzhľad




Každému je úplne jasné, že svojou veľkosťou zaujíma schodisko popredné postavenie medzi interiérovými doplnkami. Vo väčšine prípadoch patrí schodisko k dominantným prvkom interiéru a ovplyvňuje tak charakter miestnosti. Správna voľba tvaru preto významne prispeje k celkovému vzhľadu priestoru.

Základné rozdelenie je podľa pôdorysného tvaru. Existujú tri možnosti. Najpohodlnejšou a najbezpečnejšou možnosťou sú schodiská priamočiare, ktorých stupne majú stálu šírku nástupnice. To umožňuje plnohodnotne využívať celú plochu pri výstupe i zostupe.

Ďalšou možnosťou sú schodiská krivočiare, ktoré majú kosé stupne s rôznou šírkou nástupnice. Tento

typ je skladný (oproti priamočiaremu schodisku zaberajú menší pôdorysný priestor) a poskytuje vysokú variabilitu, preto sa často využívajú pri navrhovaní súkromných interiérov. Pri veľkom zakrivení (t.j. pri malom polomere) sa však nedá využívať celá šírka, takže je do určitej miery obmedzený pohyb nahor i smerom dolu.

Poslednou možnosťou sú schodiská rôznočiare. Už z názvu je jasné, že pri tomto type sa v jednom ramene stretávajú rovné i kosé stupne, vďaka čomu dochádza k premenlivej šírke nástupnice vo výstupovej čiare. Hoci poskytujú rozmanité využitie, nie sú z dôvodu premenlivej šírky príliš odporúčané.

Každé schodisko sa skladá z ramien. Ich počet určuje rozdelenie na jednoramenné, dvojramenné, viacramenné a rozvetvené. Podrobnejšie sa ďalej rozlišujú podľa podoprenia. Môžeme mať podoprenie vretenové, kde sú ramená obojstranne podoprené vretenovou stenou alebo sú do nej votknuté, pilierové, kde sú podestové nosníky a schodnice podoprené piliermi, schodnicové, pri ktorých sú ramená podoprené schodnicami votknutými do podestových nosníkov. Ďalšie sú doskové, pri ktorých ramená tvoria šikmé dosky posadené na podestovom nosníku, visuté, kde sú ramená tvorené jednotlivo votknutými stupňami do schodišťových stien, zavesené, pri ktorých sú ramená či stupne zavesené na tiahlach zo stropnej konštrukcie alebo zmiešane podopreté.

Existujú takzvané rebríkové schody, ramená pažené a pohyblivé, ktoré sa spravidla v privátnych domoch nevyužívajú.
 
 

Materiály na obklad




Základným a tradičným povrchom je obklad prírodným kameňom. Používajú sa tvrdé a odolné kamene, ako napr. žula či mramor. Môžeme použiť i materiály bez povrchových úprav (napr. bridlicu), pokládka ktorých je však veľmi náročná a obkladač sa musí vyzbrojiť nutnou dávkou trpezlivosti. Na nástupnice spravidla používame kamene s hrúbkou 4 cm a 2 cm na podstupnice.

Kamenné dlaždice kladieme do vrstvy cementovej malty alebo ešte lepšie do špeciálneho lepidla, súdržnosť zvýšime kovovými príchytkami. Podobne sa osadzuje tiež keramická dlažba, pri ktorej nie sme limitovaní voľbou materiálu a tak sa môžeme sústrediť len na vizuálny efekt.

Častým materiálom je i umelý kameň, čo je dvoj- až trojcentimetrová vrstva cementovej malty s prísadou jemnej žulovej alebo porfyrovej drviny. Vrstva umelého kameňa sa nanáša priamo pri betónovaní železobetónových stupňov alebo dodatočne na hotovú konštrukciu. Jedným z najčastejších je obklad z dreva. Je vkusné, praktické a ľahko sa udržiava. Využívame tvrdé drevo (dub, jaseň), doporučená hrúbka nástupnice je cca 4 cm a podstupnice 2 cm.

Drevený obklad sa pripevňuje do drevených osadzovacích hranolčekov na osadenie umiestnených do stupňa už pri betónovaní schodov. Kvôli zlepšeniu osadenia a na tlmenie nárazov sa môžu drevené schody podkladať pružnými izolačnými doskami. Vlastné pripevnenie sa robí pomocou skrutiek so zapustenou hlavou. Ako obklad schodiska sa používa tiež PVC, guma či linoleum, čo sa môže niekomu zdať trochu ako prežitok doby, hoci (s výnimkou linolea) to je zatiaľ najlacnejší možný variant, ktorý sa často využíva i na renováciu schodiska. Tieto materiály sa lepia na vyhladený, suchý a rovný podklad a na prednú hranu stupňa sa používa vymeniteľná okrajová lišta (táto časť je najnamáhanejšia a po určitej dobe sa musí kvôli opotrebovaniu vymeniť). Je nutné zdôrazniť, aby sme volili materiál určený do priestorov s veľkou záťažou, ktorý nápor (chôdza hore a dole) čo najdlhšie vydrží a nemusí sa meniť často.

Vždy musíme zároveň vychádzať z celkového charakteru priestoru. Do moderne zariadených priestorov vyberáme súčasné módne materiály, ako je kov a sklo. Ďalšou možnosťou je prispôsobenie sa použitým materiálom v miestnosti.

Nech už zvolíme ktorýkoľvek variant, musíme z hľadiska bezpečnosti dbať tiež na klzkosť povrchu. Ak je materiál šmykľavý musí sa najviac zaťažovaný okraj nástupnice opatriť protisklzovou úpravou, aby bola cesta úplne bezpečná. Do nástupnice sa môžu vybrúsiť drážky, vypieskovať celý jej povrch alebo použiť pásy z nešmykľavých materiálov (koberec, PVC).
 
 

Stavba schodov nie je jednoduchá




Prvé úvahy o schodoch by sa mali sústrediť na materiál tejto konštrukcie. Od každého z nás závisí, či si zvolí oceľ, drevo, či inú kombináciu. V prípravnej fáze sa často stretávame s dvoma extrémami, ktoré nakoniec vyústia do chybného výsledku. Prvým je voľba materiálu schodiska bez ohľadu na ostatný interiér, kde je jediným meradlom kvalita. Dôsledkom toho niekedy vzniká nesúlad medzi jednotlivými časťami materiálu. Druhým protipólom je snaha všetko čo najviac skĺbiť, voľba celého interiéru z rovnakých materiálov. Výsledkom je potom akási uniformita.
 
 

Nechajte si poradiť




Všeobecne môžeme povedať, že estetické zvládnutie realizácie schodiska závisí od niekoľkých faktorov. V modernom interiéri s chladným oceľovým schodiskom odporúčam schodisko obložiť drevenými stupňami a madlami z masívu. Pri zvážení pomeru súčasných cien a úžitkovej hodnoty najlepšie vyhovuje bukové drevo. Do celodreveného interiéru odporúčam umiestňovať samonosné celodrevené schodiská, ktoré môžu byť vyhotovené z jedného materiálu, alebo z kombinácií materiálov. Napríklad vyhotovenie schodnice a zábradlia z borovice a stupne z bukového dreva. Možností je veľa. Samozrejme, nevylučuje sa ani kombináciu oceľ – drevo, všetko závisí od farebného ladenia náteru oceľových časti schodiska.

Najvýhodnejším materiálom na vonkajšie schodiská (únikové, požiarne)je pozinkovaná oceľ, nielen svojou kvalitou, ale aj farebnou neutralitou. Názor, že dubové schody sú najlepšie ,je už dávno prekonaný. V súčasnosti sú dostupné aj iné materiály, napríklad smrek, jaseň, borovica a buk. Najviac sa používa parený buk.
  

Najčastejšie omyly




Základným problémom spravidla býva výber vyhovujúceho schodiska. To priamo súvisí s jeho rozmermi a veľkosťou schodiskového priestoru. Tu chcem poukázať na štyri najbežnejšie chyby:

Podestové schodisko verzus schodisko zhodného priemeru bez podesty s plynulo vytočenými stupňami. Pri rozhodovaní, ktorý typ schodiska zvoliť, sa mnoho ľudí nerozhodlo najlepšie. V tomto prípade je výhodnejší druhý variant, ktorý je menej stavebne náročný a zaberá menej priestoru. Podestové schody nie sú ani pohodlnejšie ani lacnejšie. Podesta ako taká je výtvarne aj finančne dosť náročný prvok. Ďalšou nevýhodou podestových schodov je ich väčšia náročnosť na priestor.

Čím menšia výška stupňa, tým lepšie. Ani náhodou. Tento nezmysel je iba prežitkom doby a bolo načase sa od neho dištancovať. Ideálne parametre schodiskového stupňa vychádzajú z bežného kroku (63 – 65 cm) a sú raz na vždycky dané, t.j. výška 18 – 20 cm, šírka 24 – 26 cm. Je logické, že ak znížime stúpanie, musíme predĺžiť nástupnicu a zväčšiť tým počet stupňov na rovnakú výšku. Výsledkom je schodi sko s dlhšou výstupnou líniou, ktoré stojí i viac peňazí.

Požadovaná šírka schodiska nad 100 cm je neopodstatnená. Keď si uvedomíme ,že najširšie dvere v dome sú spravidla 90 cm, je celkom zbytočné realizovať v tomto objekte širšie schody. Pri schodoch s drevenými stupňami rozšírenými nad 100 cm treba tieto stupne zosilniť zo statických dôvodov, čo sa negatívne premieta v cene schodiska.

Aby bola celková realizácia schodiska úspešná ,je veľmi dôležitá voľba dodávateľa schodov. Často sa stáva, že zákazník si kvôli šetreniu finančných prostriedkov vyberie firmu, ktorá nie je dobre prispôsobená na výrobu a montáž schodov. Preto je veľmi dôležité, aby si zákazník vybral dodávateľa, ktorý schody nielen perfektne vyrobí, ale klientovi aj odborne poradí pri výbere vhodného schodiska do daného priestoru, zameria ho aj zmontuje. Samozrejme, na svoje výrobky musí poskytnúť aj certifikát kvality a záruku minimálne na 18 mesiacov.
 
 

Trend doby




V posledných rokoch obzvlášť v modernom interiéri sú obľúbené takzvané schodnicové schodiská. Funkciu pilierov preberá jedna alebo viac schodníc, ktoré sú opreté do podest a medzipodest. Staticky sú schodnice šikmo položené nosníky, na ktorých ležia jednotlivé stupne.

Na ich výrobu sa používa železobetón, ktorý je dnes stále viac nahrádzaný inými materiálmi. Priestorovo voľnejšou alternatívou je samostatne vytvarovaná a vybetónovaná schodnica, na ktorú sa dodatočne montujú schodiskové stupne (spravidla tvorené samostatnými nástupnicami). Poznáme drevené schodnicové schodiská, ktoré sú skôr záležitosťou chát a rekonštruovaných objektov.

Častejšie sú oceľové schodnicové schodiská, ktoré sme donedávna mohli vidieť najmä v technických prevádzkach. Vďaka súčasnému trendu sa používajú i v modernom interiéri. Pri týchto schodiskách musí statik navrhnúť nielen profily všetkých prvkov vrátene zábradlia, ale i všetky zvary a kotevné skrutky. Kotvenie do podest a medzipodest sa robí privarením k oceľovým platniam (je lepšie ich navrhovať väčšie, pretože pri osadzovaní oceľových schodníc je ešte pred privarením možná dodatočná rektifikácia).

Oceľové schodisko sa tiež osádza kotvením, väčšinou pomocou skrutiek do čistej podlahy. Obľúbené a stále častejšie využívané sú kombinácie materiálov, ktoré sú preferované tiež v súčasnom modernom interiéri, ako je drevo, oceľ a sklo.
 
 

Úprava povrchu




Schodisko je jedným z najnebezpečnejších miest v dome. Pri pohybe hore alebo dolu sa veľmi ľahko môže stať úraz, ktorý môže skončiť dokonca i smrťou. Preto musíme nutne zaistiť – viac než čokoľvek iné – úplnú bezpečnosť.

Materiály, o ktorých sme sa doposiaľ zmieňovali (kov, sklo, leštený kameň), sú veľmi klzké a tak i laika napadne, že sa musia povrchovo upraviť. Z tohto dôvodu musíme na najnamáhanejší okraj nástupnice dať úpravu proti pošmyknutiu. Väčšinou volíme vybrúsenie drážok, vypieskovanie povrchu alebo je možné použiť pásy s naneseným povrchom proti pošmyknutiu, prípadne i ďalšie varianty, ktoré sú na obdobnom princípe.
 
 

Zábradlie




Aby bol výstup i zostup úplne bezpečný a pohodlný musí byť schodisko doplnené zábradlím. Výšku, pevnosť, rozmery výplní a umiestnenie zábradlia predpisujú normy, ktoré je nutné pri realizácii dodržovať. Ak je okolo schodiska stena, potom je nutné použiť madlo. Platia pre neho rovnaké zásady ako pre zábradlie, pričom medzi stenou a madlom musí byť minimálne 40 mm, aby sa užívateľ mohol pohodlne oprieť a mal dostatočný priestor na vedenie ruky.

Z hľadiska bezpečnosti sa doporučuje neukončovať zábradlie zarovno s koncom schodiskového ramena, ale pretiahnuť ho približne o 150 až 300 mm do priestoru, aby poskytlo oporu ešte pred vstupom na schodisko (ocenia to najmä zdravotne postihnutí, ktorým sa tak lepšie na schodisko vstupuje).

Pri montáži by sa nemalo podceňovať uchytenie. Prvý a posledný bod (začiatok a koniec) sú miesta, ktorá zaručujú tuhosť a tak i bezpečnosť pri používaní. S tým je tiež spojené ukončenie, ktoré musí byť doriešené do posledného detailu a to nielen z estetického, ale i bezpečnostného hľadiska, aby ukončenie „netrčalo“ do priestoru a nestalo sa nebezpečným prvkom domácnosti.


 

Späť

Staviate dom? Vyzbrojte sa arzenálom  pre kutilov Staviate dom? Vyzbrojte sa arzenálom pre kutilov

Stavby domov boli populárne v minulosti, ale aj dnes. Či už staviate svojpomocne alebo s firmou, cieľ je rovnaký. Ak túžite bývať vo vlastnom dome, tak neváhajte. Pokiaľ máte ochotnú rodinu a priateľov, môžete stavať aj sami. Záleží na tom, koľko času ste si na to vyhradili. Ak máte bývanie a nič vás netlačí, môžete si dovoliť venovať tomu aj roky. Niektorí ľudia však potrebujú obratom investovať. Ak chcete bývať čo najrýchlejšie, môžete začať úplne od začiatku a peniaze získať z banky. Chcete ušetriť čas alebo peniaze?Pre svojpomocné stavanie..

Ako znížiť hlučnosť práčky a kúpeľne: Efektívne riešenia pre tichší domov Ako znížiť hlučnosť práčky a kúpeľne: Efektívne riešenia pre tichší domov

Asi nikdy predtým sme sa nesnažili tak ako v dnešnej hektickej dobe, nájsť vo svojom vlastnom dome príjemné ticho a pohodlie. Možné je to vďaka niekoľkým jednoduchým opatreniam, medzi ktoré sa radí aj odstránenie najväčších zdrojov hluku. A nakoľko je jedným z nich práve práčka, pozrieme sa na spôsoby, ako znížiť jej hlučnosť a premeniť kúpeľňu na oázu pokoja a harmónie. Kvalitná kročajová izolácia Kročajová izolácia je kľúčovým prvkom pri znížení hluku v domácnosti. Ide o materiál, ktorý sa používa na izoláciu podláh a stien,..

Fotovoltika, ekologická výroba energie Fotovoltika, ekologická výroba energie

Obnoviteľné zdroje energie sa ako pojem stali pomaly každodennou súčasťou života. Čítame o nich v novinách, počúvame o nich v rozhlase, či vidíme v televízii, ale akosi stále si nevieme konkrétnejšie predstaviť ako tieto zdroje využívať v bežnom živote. Nuž základom toho všetkého je možno aj smutný fakt, že ekologické zmýšľanie Slovákov sa končí maximálne pri separovanom odpade. V prípade ďalších možností, ako je napr. ekologická výroba energie, by asi väčšina len mávla rukou a povedala, že na takéto veci nemá čas.Nezáujem o informovanosť..

Preverte si pred kúpou nehnuteľnosti Preverte si pred kúpou nehnuteľnosti

Pri kúpe nehnuteľnosti je dôležité dôkladne preveriť jej stav, právne náležitosti a možné riziká. Predávajúci môže niektoré problémy zatajiť, preto je vhodné byť opatrný a mať dostatočne overené všetky relevantné informácie. Tu je podrobný návod, ako preveriť nehnuteľnosť pred kúpou, a na čo si dať pozor, aby ste predišli rizikám.1. Právny stav nehnuteľnostia) List vlastníctva (LV)Prvým krokom je preverenie listu vlastníctva. Tento dokument si môžete vyžiadať na katastrálnom úrade alebo si ho stiahnuť z online katastra nehnuteľností...

Obnovenie nájomnej zmluvy a predaj obecného bytu

 S manželom a rodinou bývame v obecnom byte, nájom máme založený zmluvou z roku 1982. V minulosti sme vzhľadom na ťažkú sociálnu situáciu mali nedoplatky na nájomnom, ktoré sme sa však snažili vždy korektne vyrovnať. V roku 2003 nám od mestskej časti Bratislava bola daná výpoveď z nájmu z dôvodu neplatenia nájmu. Súčasne nás vyzvali na vypratanie bytu. Byt sme chceli odkúpiť, mestská časť sa vyjadrila dokonca kladne a k dnešnému dňu naďalej bývame v našom byte. Keď sme sa opätovne domáhali kúpy bytu do osobného vlastníctva, obec nás odbila s konštatovaním,..

Nárok na majetok pri dedení

 Moji rodičia sa rozviedli pred šiestimi rokmi. Otec je vlastníkom 4- izbového bytu v Piešťanoch a rodinného domu vo Veľkých Levároch. Pri našom poslednom rozhovore mi naznačil, že napísal závet, ktorým odkázal celý majetok svojej družke, s ktorou už asi dva roky žije v spomínanom byte v Piešťanoch. Mám nejaký nárok na otcov majetok aj v prípade, že ho chce celý odkázať svojej priateľke? Anna M., Veľké Leváre Vážená čitateľka, podľa ustanovení Občianskeho zákonníka máte ako potomok Vášho otca zaručený nárok na zákonný dedičský podiel,..

Investing in Real Estate in Slovakia - reality - nehnutelnosti - as Slovaks call it

Investing in Real Estate in Slovakia             Apart from the landmarks and notable touristic attractions this country has to offer, in recent years, the Slovakian Real Estate ( TRH Nehnutelnosti ) market has proven to be a profitable investment for potential real estate investors.   Real Estate Pricing ( Reality ) in Slovakia The average price of flats in Slovakia in the year 2018 stands at 1,612 €/m2.   Reasons to Invest in Real Estate (Reality) in Slovakia There are many reasons to invest in Real estate..

Problémy s hypotékou?

Problém je na sveteKeď musí zasiahnuť bankaBanky znižujú úrokové sadzby   Nie je nič ľahšie. Jednoduchá cesta k bývaniu. Stačí len prísť. Riešenie ušité priamo na mieru. To sú len niektoré reklamné slogany, ktoré nás tak často oslovujú a pútajú našu pozornosť na rôzne produkty vedúce k vlastnému bývaniu.Spôsobov, ciest a produktov vedúcich k vlastnému bývaniu je v dnešnej dobe a situácii na trhu skutočne mnoho. Pritom nemusí ísť bezpodmienečne len o získanie nového bytu či domu, ale aj napríklad o kúpu zariadenia, stavbu garáže či bazénu,..

Ceny nehnuteľností


Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies.